Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 'Ekonomik Koruma Paketi'

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 'Ekonomik Koruma Paketi'
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 'Ekonomik Koruma Paketi'

ANKARA, (DHA)- ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında sokağa çıkamayan ve yeterli geliri olmayan insanlar ile gelir olanaklarını kaybetme durumunda kalan vatandaşlar için gıda ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin 'Ekonomik Koruma Paketi'ni hayata geçireceklerini açıkladı.
Başkan Yavaş, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüse karşı mücadelenin etkili olabilmesi için şimdiye kadar alınan ve insan hayatının her alanına dokunmaya çalışan önlemlerin ekonomik katkılarla desteklenmesi gerektiğini belirtti. Başkan Yavaş, şu ana kadar vatandaşların belediyeye yapması gereken ödemelerde her türlü kolaylığı gösterdiklerini ve tüm ödemeleri ertelediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Salgın nedeniyle sokağa çıkamayan ve yeterli geliri olmayan insanların gıda ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği gibi bu süreçte işini veya gelir olanaklarını kaybetmek durumunda kalan berberden terziye, garsondan küçük esnafa, pazarcıdan ve taksiciye varıncaya kadar çok sayıda Ankaralının ekonomik olarak da desteklenmesi gerekiyor. Bu bağlamda hem Büyükşehir Belediyemizin imkânlarını zorlayarak hem de Ankaralıların birbiriyle dayanışmasını teşvik ederek salgına karşı kapsamlı bir ekonomik mücadele vermeyi planladık. Bu nedenle şimdilik iki ayaktan oluşan bir 'Ekonomik Koruma Paketi'ni bugün itibarıyla hayata geçiriyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak normal şartlarda 150 bin aileye gıda yardımı yapıyoruz ancak, içinde bulunduğumuz koşullarda bu sayının artacağını öngörüyoruz. Bu nedenle hazırlıklarımızı 500 bin aileye düzenli gıda yardımı yapacak şekilde tamamladık. Bütün süreci bilimin yol göstericiliğinde, organize ve planlı bir biçimde yönetiyoruz. Bu gıda paketlerinin içerikleri 'beslenme uzmanları' tarafından belirlendi. Sağlıklı beslenme için gerekli olan tahıl, protein, karbonhidrat miktarları göz önünde bulundurularak paketlerin içeriği oluşturuldu. İnsanların tek ihtiyacının gıda olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu süreçte işini ve gelirini kaybedenlerin gıda dışında nakit desteğine de ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle işsizlik sigortası dahil, yapacağımız kontrollerde herhangi bir gelire sahip olmadığını belirlediğimiz ailelere Acil Nakit Desteği sağlamak amacıyla gerekli bütçemizi oluşturduk. Şu an için Acil Nakit Desteği için belli bir süre sınırı öngörmüyoruz. Hayat koşulları normale dönünceye kadar Acil Nakit Desteği’ni sürdüreceğiz."
'VATANDAŞLARIN BELEDİYEYE GELMESİNE GEREK YOK'
Başkan Yavaş, gıda veya acil nakit desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların belediyeye gelmelerine gerek olmadığını kaydederek, "Öncelikle Başkent Mobil uygulamamızdan bu başvuruları yapmak mümkündür. Gerekli güncellemeler yapıldı. 'Belediye hizmetleri avucunuzun içinde' sloganıyla başlattığımız Akıllı Belediye uygulamamız olan Başkent Mobil'den çok kolay bir biçimde vatandaşlarımız bize başvuruda bulunabilirler. İkinci kanalımız yine vatandaşlarımızın büyük bir rahatlıkla ve sıkça kullandıkları BAŞKENT 153 hizmetimizdir. BAŞKENT 153'e telefon açarak vatandaşlarımız gıda ve Acil Nakit Desteği başvurularını yapabilirler. Başvuru yapılabilecek üçüncü kanalımız ise, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kurumsal internet sitesinden ulaşılabilecek Dayanışma Platformu sayfasıdır" ifadelerini kullandı. 
'YARDIMSEVER VATANDAŞLARI BAĞIŞ YAPMAYA DAVET EDİYORUZ'
Başkan Yavaş, yardımseverlere resmi hesapları ve tüm iletişim kanalları üzerinde duyuracaklarını belirterek, "Bize ne kadar çok bağış gelirse, bizim mağdur vatandaşlarımız için kullanacağımız bütçemiz o kadar çoğalacaktır. Gün dayanışma günüdür ve zorluklar ancak birlikte aşılır. Yardımsever vatandaşlarımızı bize bağış yapmaya davet ediyoruz. Yapılan bağışların başka hiçbir amaçla kullanılmayacağını, sadece ve sadece gıda ve Acil Nakit Desteği ile yine Ankaralılara döneceğini buradan bir kere daha duyurmak istiyorum. Bize nakit olarak bağışta bulunabilecekleri gibi, gıda bağışı da yapabilirler. Bu amaçla bize başvuracak yardımseverlerin gıda bağışlarını kendilerinden alıp lojistik merkezimize aktarıyoruz ve orada daha önce beslenme uzmanlarınca belirlendiğini söylediğim standartlara göre paketleyip vatandaşlarımıza ulaştıracağız" ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS