Ankara İtfaiyesi arama kurtarma ekibi Ankara'ya döndü

Ankara İtfaiyesi arama kurtarma ekibi Ankara'ya döndü
Ankara İtfaiyesi arama kurtarma ekibi Ankara'ya döndü

ANKARA, (DHA)- ELAZIĞ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından enkaz altındaki 7 kişiyi kurtaran Ankara İtfaiyesi arama kurtarma ekibi Ankara'ya döndü. Ekibi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş karşıladı.

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından bölgeye giden Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı arama kurtarma ekipleri, enkaz altından 7 kişiyi kurtarırken, hayatını kaybeden 15 vatandaşa da ulaşarak kurtarma çalışmalarını tamamladı. Ankara İtfaiyesi 3 karavan, 1 maksatlı kurtarma aracı, 1 kurtarma aracı, 1 komuta otobüsü, 2 adet hizmet aracı, 3 K9 köpeği, 1 K9 aracı ve 40 personel ile deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Ankara’ya dönen ekibi karşılayan Başkan Mansur Yavaş, "Ankara’dan deprem bölgesine giden arkadaşlarımız orada desten yazdılar. 7 canlı, 15 de vefat eden vatandaşımızı enkaz altından çıkardılar. Eminim burada kalan mesai arkadaşlarının kalpleri de sizlerle beraber attı" dedi. Daha sonra Başkan Yavaş, deprem bölgesindeki çalışmalarından dolayı personele plaket verdi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Salih Kurumlu ise, "Bu arkadaşlarımız daha önceden de tecrübeli personeldi, diğer depremlerde de çalışmışlardı. Böyle bir başarı elde edileceğini biliyorduk. Arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz, canı gönülden çalıştılar" diye konuştu.

'ÇOK DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI'

Depremden 17 saat sonra enkaz altından çıkarılan Azize Çelik'i kurtaran Ömer İpek, şunları kaydetti:

"O tünelleri saatlerce ellerimle açtım diyebilirim. Çok duygusal anlar yaşandı. Özellikle Azize Çelik’in bulunup, yerinin tespit edilmesi, tünelin kazınması, bulunması ve 5 saat boyunca elini tutmam, onu telkin etmem. Bu sırada artçı depremler oldu ama Azize Hanımı bırakmak istemedim. Çünkü Azize Hanım ölümle yaşam arasında bir çizgideydi. Bana çok yalvardı, 'Ben öleceğim, sen ölme. Gençsin, çoluğun çocuğun var' dedi. 'Anca beraber kanca beraber' dedim. 5 saat boyunca yanından ayrılmadım. Yüsra bebeği, annesinin kucağından aldığımızda babası ve abisi hayatını kaybetmiş vaziyetteydi. Dördü birbirilerine sarılmışlar. Annenin kucağında Yüsra bebek. Durumları gerçekten kötüydü. Yüsra bebeği aldıktan sonra, tünelin içinde, çelik kapının altında çocuk vardı. Kapıyı kaldırıp, çocuğu almak için uğraşırken çelik kapı çöktü. 45 dakika içeride kaldım. Tünelin ağzını açıp, çıkmakta zorlandım."

'BU GURUR HEPİMİZİN'

Depremin üzerinden geçen 24 saatin ardından 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız'ı enkaz altından çıkaran arama kurtarma personeli Sedat Barutçu da, çok duygusal anlar yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

"Ankara İtfaiyesi ekibi profesyonel bir ekip, her türlü bilgi ve teknik tecrübeye de sahip. Daha önceki Van depreminde de tecrübemiz sabit. İşimizi profesyonel bir şekilde yaparak, enkaz altından 2,5 yaşındaki kızımızı çıkardık. Ben Jandarma ve AFAD ekiplerine de çok teşekkür ediyorum. Çünkü onların da çok emeği var. Hep beraber çıkarttık. Bu gurur hepimizin. Tabi ki vefat edenlere üzüldük ama enkaz altından 2,5 yaşında bir kızımızı çıkarmak da güzel bir duygu. Bizi çok mutlu etti."

'İKİLİ ARAMA YAPTIK'

Ankara'dan giden ekibin bir diğer kahramanları da K-9 arama kurtarma köpekleri oldu. Boomer ve sokakta bulunduktan sonra eğitim verilen EX ile Dora adlı köpekler, Elazığ'da enkaz alanına ulaştıktan 5 dakika sonra 2 nokta belirledi ve 1 kişinin hayatını kurtardı. Arama kurtarma köpeklerinin 6 ay ila 2 sene arasında her koşula uyum sağlayabilecekleri şekilde çeşitli eğitimler aldığını belirten Ankara İtfaiyesi K-9 Eğitmeni Ergin Yılmaz, "İnsanlara çabuk ulaşabilmemiz için köpeklerimizi enkaza çıkarttık. İkili arama yaptık. Köpeğimiz hemen 2 nokta belirledi. O iki noktadan bir canlı ve hayatını kaybetmiş 7 kişiye ulaştık" dedi.

MOBİL TIR'LAR DEPREM BÖLGESİNDE

Büyükşehir Belediyesi'nin deprem sonrası bölgeye gönderdiği mobil tırlar, depremzedelerin sıcak yemek, ekmek ve diğer ihtiyaçları karşılamak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Mobil tırlarla depremzedelerin öncelikli olarak yemek ve su ihtiyaçları karşılanırken, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı BELPA mutfağı 2 araç, 2 şoför, 2 aşçı, 2 aşçı yardımcısı, 2 kara kazancı, 2 artı yardımcı ve 1 teknik personel ile günde 3 öğün 5 bin vatandaşa sıcak yemek dağıtımı yapıyor. Deprem bölgesine Seğmen Su 1 tır, 3 personel ile 55 bin adet su gönderirken, ASKİ de 2 tır ve 50 bin adet su temini sağladı. Halk Ekmek Seyyar Fırın’da 5 personel ile günlük 12 bin kapasiteli ekmek üretimi yaparken, Fen İşleri Daire Başkanlığı da 1 tır ve 2 destek aracını bölgeye sevk etti. Büyükşehir Belediyesi son olarak 3 bin koli kuru gıda yardımını depremden etkilenen Malatya'nın Pütürge ve Doğanyol ilçelerine gönderdi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS