Başkent'te ÖTA, ÖHO ve dolmuşçu esnafına nakit gelir desteği

Başkent'te ÖTA, ÖHO ve dolmuşçu esnafına nakit gelir desteği
Başkent'te ÖTA, ÖHO ve dolmuşçu esnafına nakit gelir desteği

ANKARA, (DHA)- ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, koronavirüs salgını nedeniyle mağduriyet yaşayan Özel Halk Otobüsleri (ÖHO), Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA) ve dolmuşçu esnafına nakit gelir desteği sağlayacaklarını açıkladı.
Ankara’da koronavirüs salgını nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların sayısında yaşanan azalma nedeniyle elektronik ücret toplama sistemi üzerinden gelen veriler doğrultusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun belediye başkanına verdiği yetkiye dayanarak, toplu taşıma esnafına destek sağlayacaklarını açıkladı. Başkan Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, "Salgın sürecinde şoförlerimizin yaşadığı mağduriyetin farkındayız. Özel Halk Otobüsü (ÖHO), Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA) ve dolmuşlara ulaşım desteği sağlayacağız. Değerli esnaf arkadaşlarım, siz yeter ki sosyal mesafeyi koruyun, biz desteklerimize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Yolcu sayıları, dolayısıyla da gelirleri azalan toplu taşıma hizmetini sürdüren esnafa mali olarak destek olmak ve bu hizmeti sürdürmelerine katkıda bulunmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi, nakit gelir desteği sağlayacak. Desteğin kapsamı konusunda çalışmalarını hızlandıran EGO Genel Müdürlüğü, bu gruba giren esnaf ile en kısa sürede iletişime geçecek.
17 BİN 492 KİŞİYE NAKİT DESTEK KARTLARI ULAŞTIRILIYOR
Başkan Mansur Yavaş, ihtiyaç sahipleriyle işini kaybedenlerin sayısını da günlük olarak sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmayı sürdürüyor. İhtiyaç başvuru sayısının 208 bin 705’e, işini kaybeden vatandaşlardan gıda ve nakit başvuru sayısının 72 bin 218'e, acil durum gönüllü sayısının da 6 bin 694'e ulaştığını açıklayan Başkan Yavaş, ilk etapta aralarında inşaat işçisi, terzi, temizlik işçisi, kıraathane çalışanı, taksici, kuaför, müzisyen ve simitçinin de yer aldığı toplam 17 bin 492 kişiye nakit destek kartlarının dağıtılmaya başlandığını kaydetti.
GSM OPERATÖRLERİNE ÇAĞRI
Turkcell, VodafoneTR ve TürkTelekom yetkililerine de çağrıda bulunan Başkan Yavaş, sosyal yardım alan ve bu süreçte gelirini kaybeden vatandaşların eğitim gören çocuklarına destek olmak üzere belediyeye teklif edilen fiyatın düşürülmesini istedi.
'BAŞKENT 153' PERSONEL SAYISI İKİ KATINA ÇIKARILDI
Yardım taleplerindeki yoğunluk nedeniyle Başkent 153 sisteminin devre dışı kalmaması için Büyükşehir Belediyesi personel sayısını iki katına çıkardı. Başkent 153'te personel sayısının artırılmasıyla birlikte ihtiyaç sahiplerinin başvuruları başta olmak üzere vatandaşlardan gelen tüm taleplere daha hızlı çözüm sağlanması amaçlanıyor.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS