Bayraktar'dan 'Kooperatifçilik Günü' açıklaması

Bayraktar'dan 'Kooperatifçilik Günü' açıklaması

Gizem KARADAĞ/ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kooperatiflerin hem ekonomiye katkı sağladığını hem de istihdam yarattığını bildirerek, "Devletin kooperatiflere müdahaleci rolü azaltılarak kooperatifleşme teşvik edilmeli, kooperatifler mali yönden güçlendirilmeli ve desteklenmelidir" dedi.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, kooperatifçiliğin sürdürülebilirlik, istihdam, büyüme, yerel kalkınma ve adaletli gelir dağılımı sağlayarak insana yakışır bir model olduğunu belirtti. Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) tarafından yapılan tespitlere göre dünya genelindeki kooperatif sayısının 2,6 milyon, ortak sayısının 1 milyar ve yaratılan istihdamda da 250 milyona ulaştığını söyleyen Bayraktar, "Avrupa Birliği (AB), ABD ve Japonya’da halkın önemli bir bölümü kooperatif ortaklarıdır. Kooperatif işletmeler ise, milyonlarca kişiye istihdam sağlamaktadır. Ülkemizde ise, sadece 100 bin kişinin kooperatiflerde ve kooperatif iştiraklerinde çalıştığı tahmin edilmektedir. Bunun Türkiye’de çalışan nüfustaki payı binde 3'ler seviyesindedir" dedi.

'GELİŞMEMESİNİN SEBEBİ, EĞİTİM EKSİKLİĞİDİR'

Kooperatifçilikte yaşanılan temel sorunların finansman, üst örgütlenme, mevzuat, denetim, eğitim ve araştırma eksikliği olduğunu aktaran Bayraktar, şunları kaydetti:

"3'üncü Tarım Şurası’ndaki örgütlenme çalışmalarında da kooperatifçilik ön plana çıkmıştır. Alınan kararlarda, örgütlerin görev tanımlarının yeniden yapılanması, dikey yapılanmada zorunluluk, denetim eksikliği, kooperatifçilik bilinci, eğitim, kooperatiflerin Tarım ve Orman Bakanlığı altında toplanması, çatı yapılanma, kooperatif bankası kurulması ve kooperatiflerin mali ve idari yönden güçlenmesi için desteklenmesi hususları ön plana çıkmıştır. Kooperatifçiliğin gelişmemesinin en önemli sebeplerinden biri, kooperatif kurucu ve ortaklarının konularıyla ilgili eğitim eksikliğidir. Başarılı ve iyi örnek teşkil eden kooperatifler yanında, ortaklık hak ve menfaatleri konusunda yeterli bilgisi olmayan üyelerin, bazı kooperatif kurucuları veya yöneticileri tarafından istismar edilmeleri, ülkemiz kooperatifçiliğinin gelişmesinde olumsuz rol oynayan önemli faktörlerden biri olmuştur."

'DEVLET VEYA ÖZEL SEKTÖRÜN RAKİBİ OLARAK GÖRÜLMEMELİDİR'

Kooperatifçilik sektörünün devlet tarafından mali, teknik ve hukuki desteğin verilmesi, geliştirilmesi ve denetlenmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, "Kooperatifler devlet veya özel sektörün rakibi olarak görülmemelidir. Devlet, temel olarak yasa koyucu ve yasaları düzenleyici pozisyonunu güçlendirmeli ve kooperatifleri yasal boşluk ve karmaşıklıklardan kurtarmalıdır. Devletin kooperatiflere müdahaleci rolü azaltılarak kooperatifleşme teşvik edilmeli, kooperatifler mali yönden güçlendirilmeli ve desteklenmelidir. Ülkemizde tarımsal örgütlenmedeki dağınıklığın ele alınarak tartışılması ve AB ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz şartlarına uygun bir modelin benimsenerek hukuki düzenlemelerin hayata geçirilmesi konularında hükümetin ve özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önderliğine ihtiyaç vardır" dedi.

 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS