Halk Ekmek Fabrikası, ürün çeşidini artırdı

Halk Ekmek Fabrikası, ürün çeşidini artırdı
Halk Ekmek Fabrikası, ürün çeşidini artırdı

ANKARA, (DHA)- ANKARA Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, her geçen gün ürün yelpazesini çeşitlendirerek genişletiyor. Fabrika bu kapsamda, Ramazan ayına özel ev baklavası ve sarı burmayı raflarına taşıdı.
Ankara'da faaliyet gösteren kooperatiflerden tedarik edilen ürünlere başkentliler yoğun ilgi gösteriyor. Raflarında yerli üreticilerin ürünlerine yer vermeye başlayan ve adeta mini bir markete dönüşen Halk Ekmek, salça, turşu, yumurta ve sütten sonra raflarına nohut, bal, pekmez, bazlama, zeytin, zeytinyağı ve çok amaçlı unu da taşıdı. Halk Ekmek Fabrikası ayrıca Ramazan ayına özel güllaç, baklava ve şekerpare üretirken, Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi üyelerinin yaptığı ev baklavaları ve sarı burmasını da raflarına taşıdı. Gimat Halk Ekmek Fabrika Satış Mağazasına gelen vatandaşların uygun fiyatlı ürünlere yoğun ilgi gösterdiğini belirten Satış ve Pazarlama Müdürü Bahattin Murat Akbaş, "Amacımız kırsal kalkınmayı ve kooperatifleri destelemek ve tüketicilerimize taze, sağlıklı ve temiz ürünleri sunmak. Kademeli olarak diğer satış mağazalarımızda da bu ürünlerin satışına başlayacağız" dedi.
Halk Ekmek Fabrikası'nın kendi ürettiği güllaç, baklava ve şekerpareyi de başkentlilerin beğenisine sunduklarını belirten Akbaş, "Ürünlerimizde birinci sınıf ham maddeler kullanıyoruz. Bu yıl Ramazan ayına özel tatlı çeşitlerimizi zenginleştirdik. Özellikle güllacımızı Damızlık Birliği'nden elde ettiğimiz sütlerden ve birinci kalite malzemelerle yapıyoruz. Tatlılara rağbet devam ederse Ramazan ayından sonra da satış yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS