'Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nden kira tasarrufu sağlanacak

'Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nden kira tasarrufu sağlanacak
'Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nden kira tasarrufu sağlanacak

ANKARA, (DHA)- ANKARA Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırma çalışmalarının devam ettiği 'Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi' çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda, yıllık 42 milyon lira kira masrafından tasarruf edilecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal donatı alanlarına sahip konutlar kazandırmak için çalışmalarına hız verdi. Büyükşehir Belediyesi 'Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi' kapsamında 4'üncü, 5'inci, 6'ncı ve 7'nci etaplarda konut inşa etmek için jeolojik zemin etüt ve sondaj çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesi, hak sahiplerine konutlarını yaparak teslim edecek. Aralarında Şirintepe, Araplar, Dostlar, Üreğil, Akşemsettin, Şahap Gürler, Yeşilbayır, Küçükkayaş ve Büyükkayaş, Tepecik, Köstence, Boğaziçi, Dutluk ve Derbent'in de yer aldığı 14 mahalleyi kapsayan 740 hektar büyüklüğündeki Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi alanında yaklaşık 8 bin 500 hak sahibi evlerine kavuşturulacak.
2 BİN 500 KONUTUN İNŞAATI YILSONUNDA BAŞLAYACAK
Mamak ilçesinin çehresini değiştirmek için harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanlığı, 'Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi' kapsamında 2 bin 500 konutun inşaatına yılsonunda başlamayı planlıyor. Konutlarına kavuşmayı bekleyen vatandaşlara modern ve yaşanabilir alanlar sunmayı amaçladıklarını belirten Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanı Hüseyin Gazi Çankaya, "Öncelikle 2 bin 500 konutun bu yılsonunda inşaatına başlanmak üzere hazırlıklarımızı yürütüyoruz. Jeolojik ve zemin etüt çalışmalarımız devam ediyor. 5'inci ve 7'nci etaplarda çalışmalar sürdürülüyor. Şu anda 20 parselde 2 bin 500 konutun yapımı ile ilgili kentsel tasarım çalışmaları başlayacak ve devam edecek. Haziran veya Temmuz ayında inşaata hazır hale gelecek. Büyükşehir Belediyesinin hedefi borcumuz olan vatandaşa geçmiş dönemlerde teslim edilmeyen ve vatandaşların mağdur olduğu konut haklarının tamamını vermek. Bununla birlikte dönem içerisinde tamamlamak üzere 10 bin konut yapmayı hedeflemiş bulunmaktayız" dedi.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KİRA YÜKÜNDEN KURTULACAK
Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanında hak sahiplerine yıllık 42 milyon lira kira ödemesi yapıldığını hatırlatan Çankaya, konutların teslim edilememesinden kaynaklı maliyetin ciddi boyutlara ulaştığını kaydetti. Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanının 40 bin kişinin yaşayabileceği bir alan olduğunu söyleyen Çankaya, "2008 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen alanda gecekondu hak sahipleriyle sözleşmeler yapılarak hakları devralınmış. İç ve dış kaynaklı kredi ve finansman modellerini çözdüğümüz zaman ve yapımcı firmalarla bu süreçleri tamamladığımızda büyük ihtimalle 10 bin konutun inşaatlarını burada göreceğiz. Vatandaşlarımıza 10 yıldır kira yardımı yapıyoruz. Belediyemiz açısından ciddi bir maliyeti söz konusu. Bu yıl itibarıyla Mamak Kentsel Dönüşüm alanında 5 bin 200 vatandaşımıza yıllık 42 milyon lira kira ödemesi yapıyoruz. Bu nedenle konutları biran evvel yaparak kira maliyetinden de kurtulmuş olacağız" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS