hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AKS'de türkü geçidi

  AKSde türkü geçidi
  expand

  AKS'de türkü geçidi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Yusuf DEMİR/ANTALYA,(DHA) - ANTALYA Kültür Sanat (AKS), türkü severleri bir araya getirdi. Konser gecesinde, Anadolu türküleri seslendirildi.

  AKS Oditoryumu'nda gerçekleşen 'Türkü Geçidi'nde Kadın Karavancılar Türk Halk Müziği Topluluğu sahne aldı. Şef Yıldız Can'ın yönetimindeki koronun saz heyeti Saz Grup Şefi Âdem Atalay (Bağlama), Berna Tutkun (Bendir), Mustafa Fenercioğlu (Cura), Adnan Avcı (Bağlama) ve Yusuf İstanbullu'dan (Keman) oluştu. Konser koronun seslendirdiği Şarkışla yöresine ait 'Ürünü Gelir Dereden' adlı türkü ile başladı. Konser boyunca zihinlerde yer etmiş Urfa, Ankara, İzmir, Acıpayam, Sivas, Kırşehir, Kahramanmaraş, Yeşilova yörelerine ait 'Urfa'nın Etrafı', 'Garip Bir Kuştu', 'Bahçe Duvarından Aştım', 'Ah Tren', 'Mor Koyun', 'Zilli de Maşa', 'Pınarın Başında Testi', 'Hacel Obası', 'Gemilerin Geçtiği Yollar' adlı türkülerin yanısıra birçok eser seslendirildi.

  'İzmir Marşı' ile sona eren konserde AKS yöneticisi Gülay Şahin, koro adına şef Yıldız Can'a teşekkür çiçeği sundu. Saz heyeti ve koro üyeleri ayakta alkışlandı.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow