Alanya mutfağı İstanbul'da tanıtılacak

Alanya mutfağı İstanbul'da tanıtılacak
Alanya mutfağı İstanbul'da tanıtılacak

 


ALANYA, (DHA)- ALANYA Belediyesi Türkiye'deki önemli şefleri, gıda tedarikçilerini ve gastronomi sektörüne yön veren kişileri bir araya getiren Uluslararası İstanbul Culinary Cup etkinliği için 29 Şubat- 1 Mart tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde olacak.


Gastronomi dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olan İstanbul Culinary Cup, 2 gün sürecek. Gastronomi sektörünü bir araya getiren ve şef İsmail Ay'ın davetiyle organizasyona katılan Alanya Belediyesi, Alanya'yı İstanbul'a taşıyacak. Organizasyonda chef Rafet İnce koordinatörlüğünde canlı yarışmalar düzenlenirken, bir taraftan Türkiye'nin en önemli mutfak ve gıda tedarikçileri ürünlerini tanıtacak. Ayrıca mutfak ile ilgili çalışmaları olan belediyeler, katılımcılar için 2 gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyecek.


2020 TEMASI 'MUTFAK MİRASI ALANYA'


Geçen yıllarda Kahramanmaraş, Alanya, Gaziantep gibi yöresel mutfak ve mutfak kültürlerinin İstanbul'a taşınmasına vesile olan İstanbul Culinary Cup etkinliğinin 2020 yılı teması ise 'Mutfak Mirası Alanya' olarak belirlendi. Alanya Belediyesi tarafından Mutfak Mirası Alanya teması ile işlenecek organizasyonda, Mutfak Mirası Alanya sistemine üye olan işletmeler, mutfak kültürünü ve yerli gıdaları tanıtmak üzere güç birliği oluşturdu. Alanya Belediyesi ile birlikte Mutfak Mirası Alanya üyeleri hem yöresel lezzetleri hem de yerli gıdaları tanıtmak adına 2 gün boyunca İstanbul Kongre Merkezi'nde olacak.


ALANYALI USTA ŞEFLER YARIŞACAK


Alanya'da çalışan usta şefler, bir taraftan Alanya'nın yerel ürünlerini tanıtan tadım stantlarında bulunurken bir yandan da pek çok kategoride İstanbul Culinary Cup yarışmacısı olacak. Alanya Belediyesi tarafından desteklenen Alanyalı usta şefler, 2 gün boyunca yarışarak Alanya'yı temsil edecek.


YÜCEL: GASTRONOMİ TURİZMİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ


Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, İstanbul'da düzenlenecek etkinliğe vatandaşları davet ederken, şu ifadeleri kullandı:


"Mutfağımıza ve mutfak kültürümüze sahip çıkarak gelecek nesillere aktarılması için pek çok çalışma yürütüyoruz. Mutfak Mirası Alanya (Culinary Heritage Europe) sisteminin ilk lisans hakkını alarak bu gastronomi ağına katıldık. Şehrimizde sisteme ait üyelerimizle yerel ürünler ve yöresel yemekler hususunda şehrin gastronomi turizmine geçişi için önemli katkıları olduğunu düşündüğümüz bu etkinliğe tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum."Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS