Doğa mirası ağaçlar unutulmadı

Doğa mirası ağaçlar unutulmadı
Doğa mirası ağaçlar unutulmadı

 


ALANYA, (DHA)- ALANYA Belediyesi, sınırlarında bulunan toplam 5'i anıt ağaç olmak üzere 48 ağacın bakımlarını yapacak.


Alanya'da bulunan yaşlı ve koruma değeri yüksek ağaçların bakımı, rehabilitasyonu ve fotoğraflanmasının yapılıp ağaçlara tanıtıcı tabela yaptırılması planlanıyor. Yaşlı ve koruma değeri yüksek ağaçların bakım ve rehabilitasyonu çalışmaları hakkında bilgi veren Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar, "Müdürlüğümüzde görevli orman mühendisi ve orman teknikeri personelimiz ilçemizdeki tüm yaşlı ve koruma değeri yüksek ağaçların özellikleri, boyutları, yaşları, bulundukları koordinatları, ağaçların bakımı ve rehabilitasyonunu içeren bir rapor hazırladı. Bu rapordaki verilere göre ilçemizdeki ağaçlar için yapılması gereken işlemler belirlendi. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nden alınacak onay sonrası doğa mirası ağaçlarımızın bakımlarını ve rehabilitasyon çalışmasını yaparak ağaçları gelecek nesillere sağlıklı şekilde bırakacağız" dedi.


AKADEMİSYENLERLE TOPLANTI


Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in davetiyle Alanya'ya gelen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi'nden Prof. Dr. Hüseyin Dirik ve Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Reyhan Erdoğan ve Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Tunahan Kasapoğlu ve Park Bahçeler Müdürlüğü teknik personellerinin katıldığı istişare toplantısı yapıldı.


DİRİK: KORUMAYA DEĞER AĞAÇLAR İÇİN HER ŞEY YAPILACAK


Toplantıda söz alan Prof. Dr. Hüseyin Dirik, "Alanya genelinde kentsel ağaç vasfının envanterinin çıkarılması, her bir ağacın koruma önem düzeyinin belirlenmesi, korumaya değer ağaçlarda uygulanması gereken bakım ve koruma işlemlerinin saptanması, özellikle yaşlı ağaçlarda risk analizlerinin yapılması ve geliştirilecek stratejiler çerçevesinde ağaç dönüşüm ve geliştirme planlarının hazırlanması büyük önem taşıyor" dedi.


Toplantı sonrası Alanya'da bulunan yaşlı ve koruma değeri yüksek ağaçlar yerinde incelendi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS