hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AÜ öğrencilerinden Paris 2 Batığı'na dalış

  AÜ öğrencilerinden Paris 2 Batığına dalış
  expand

  AÜ öğrencilerinden Paris 2 Batığı'na dalış

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  ANTALYA,(DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) ve Kemer Belediyesi tarafından 17. Uluslararası Kemer Paris 2 Batığı Dalış Etkinliği düzenlendi. Paris 2 batığına dalış yapan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Kahramanları yabancı filmlerde aramayalım. Kendi gerçek kahramanlarımızın filmlerini izleyelim, artık filmleri yapılsın" dedi.

  AÜ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sualtı Sporları Topluluğu ve Kemer Belediyesi tarafından 17. Uluslararası Kemer Paris 2 Batığı Dalış Etkinliği düzenlendi. AÜ Sualtı Topluluğu üyeleri, dünya askerlik tarihinde ilk defa bir uçak gemisi batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'i mezarı başında andı. Kabir ziyareti sırasında Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının kimlikleri, savaşlar sırasındaki başarıları anlatıldı saygı duruşu yapılıp İstiklal Marşı okundu.

  SUALTI FOTOĞRAF GÖSTERİMİ YAPILDI

  Kemer Belediyesi Kültür Salonu'nda yapılan etkinliğin ikinci gününde AÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ve Sualtı Topluluğu Başkanı Onur Huş, topluluk ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Konuşmaların ardından Sualtı Fotoğrafçısı Adnan Büyük, 'Çanakkale Savaşının Canlı Tanıkları, Batıklar' isimli sualtı fotoğraf gösterimi yapıldı ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş'ın çektiği ve topluluğun ilk etkinliği olan 'I. Mustafa Ertuğrul Aker Anısına Uluslararası Paris II Batığı Dalışı'nın video gösterimi sunuldu.

  DEV TÜRK BAYRAĞI AÇILDI

  Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu siperlerin bulunduğu yerde o zorlu koşullarda Paris 2 ve Alexandra gemilerinin nasıl batırıldığı, esir alınan Fransız askerlerine yapılan insanlık muameleleri hakkında bilgiler verdi. Yine aynı bölgede bulunan ve o dönemde askerlerimizin barındığı mağara da ziyaret edildi. Etkinliğin üçüncü gününde Kemer Lmanı'nda Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu'nun liderliğinde gerçekleşen dalış etkinliğinde ise Paris 2 Batığı'nın üzerinde dev bir Türk bayrağı açıldı. Bayrak açıldığı sırada Sahil Güvenlik botunun yaptığı gösteri de dikkat çekti. Bayrak töreninden sonra batığa dalış gerçekleşti.

  KAHRAMANLARIMIZIN FİLMLERİ YAPILSIN

  Etkinlikleri 17 yıldır sürdürmenin gururunu yaşadıklarını anlatan Prof. Dr. Gökoğlu, bu etkinliklerin gençlerin tarihimizi tanıması için önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Kahramanları yabancı filmlerde aramayalım. Kendi gerçek kahramanlarımızın filmleri yapılsın, artık kendi kahramanlarımızın filmlerini izleyelim" diye konuştu.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow