Başkan Bahar'dan, tüm OSB'lere teknoloji atılımına destek çağrısı

Başkan Bahar'dan, tüm OSB'lere teknoloji atılımına destek çağrısı
Başkan Bahar'dan, tüm OSB'lere teknoloji atılımına destek çağrısı

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA OSB Başkanı Ali Bahar, Türkiye'deki tüm organize sanayi bölgelerine, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlatılan teknoloji atağına destek çağrısında bulundu.
Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, 2000'li yılların başında yürürlüğe giren OSB Kanunu ve OSB Uygulama Yönetmeliğinin, organize sanayi bölgelerinin gelişip güçlenmesine, dolayısıyla üretimin, istihdamın ve ihracatın artmasına imkan sağladığını söyledi. Organize sanayi bölgeleri ile 4562 sayılı OSB Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği'nin tüm dünyaya örnek olacak bir niteliğe sahip olduğunu belirten Ali Bahar, devlet eliyle sağlanmış bu faydanın, Türkiye'yi bir üst lige taşıdığını söyledi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın son dönemde yaptığı teknolojik atılımların, Türkiye'yi bulunduğu yerden birkaç basamak yukarı taşıma gayretinin bir yansıması olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Bahar, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, organize sanayi bölgeleri gibi ekonomik kalkınmayı adeta bir sıçramaya dönüştüren yapıların kurucusu ve mükemmel bir kanun ile yönetilmesini sağlamış, işinin ehli, büyük bir organizasyondur. Bakanlığımızın mevcudu bir üst noktaya taşımak, sanayimizi ve üretimimizi, günün ve geleceğin talep ve ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn etmek için gösterdiği gayrete, birbiri ardına gerçekleştirdiği teknolojik atılımlarına destek olmalıyız. Özellikle İHA, SİHA ve SİDA'lar ile bunların yazılımlarını kapsayan savunma sanayinde yerli ve millileşme atağına tüm organize sanayi bölgeleri omuz vermelidir" diye konuştu.
GENİŞLEME ALANLARI
Organize sanayi bölgelerince sağlanabilecek destekler ile ilgili bir öneride bulunan Başkan Bahar, şöyle konuştu:
“Çevresinde hazine arazileri bulunan ve genişlemeye müsait durumda olan organize sanayi bölgelerimizde, söz konusu alanların OSB'ye ilave edilerek kapasitelerinin artırılması, bu yeni alanlarda sadece yazılım ve teknolojik üretime odaklanmak suretiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ar-ge ve inovasyon doktrinine katkı verilmesi, katma değer üretiminde bir sıçrama yaşanmasına sebep olabilir. Kamulaştırma ve edinimin bakanlığımız marifetiyle gerçekleştirilmesi, yer seçiminin kolaylaştırılıp hızlandırılması, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız nezdinde, devletimizin organize sanayi bölgelerine bu desteği sağlamasının, daha güçlü bir Türkiye yolunda atılacak önemli bir adım olacağı kanaatindeyiz. Kalifiye insan kıymetimizle, gençlerimiz ile bizler bu sıçramayı yapacak güce ve inanca sahibiz. İHA ve SİHA'larımız, Antalya'da üretilecek yerli ve milli SİDA'larımız, devletimizin güçlü elini omzumuza koyduğunda başarabildiğimizin kanıtıdır. Organize sanayi bölgeleri olarak ülkemize ve milletimize daha fazla fayda sağlayabilmek, daha fazla üretim, daha fazla istihdam, daha fazla katma değer üretebilmek için bakanlığımız önderliğinde başlayan teknolojik atılıma tüm gücümüz ile omuz vermeye, destek olmaya hazırız."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS