Başkan Tütüncü: 50 bin tapu bir rekordur

Başkan Tütüncü: 50 bin tapu bir rekordur
Başkan Tütüncü: 50 bin tapu bir rekordur

ANTALYA,(DHA) - KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kentsel dönüşümde büyük farklılıklar ortaya koyduklarını söyledi. Başkan Tütüncü, "90 bin gecekondu kaldırmak, 50 bin tapulama yapmak bir rekordur. Bunlar çok çalışmak ve istikrarla oluyor. Biz istikrarla çok çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Sürdürülebilir ekonomi Topluluğu'nun (SET) Kasım ayı toplantı konuğu oldu. Muratpaşa'da bir oteldeki toplantıya SET Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alveroğlu ile grubun üyesi çok sayıda iş insanı katıldı. SET Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alveroğlu, sürdürülebilir ekonomi topluluğunun Avrupa'da fazlasıyla örneği olan düşünce ve kanaat grubundan oluşan iş insanları topluluğu olduğunu söyledi. Alveroğlu, finans merkezli, ekonomi merkezli projelerine fiiliyet kazandırmak, somutlaştırmak için çalışmalarının ilk somut projesinin Kepez'de hayata geçirildiğini vurguladı.

KEPEZ'DE 1000 KİLOMETRE ÜZERİNDE YOL AÇTIK

Başkan Tütüncü, kısa bir sohbetin ardından iş insanlarının sorularını cevapladı. Bir iş insanının, "Antalya'daki ulaşım sorunu nasıl çözülebilir?" sorusu üzerine, Başkan Tütüncü, "Toplu ulaşımla ilgili bütün yetki ve sorumluluk Büyükşehir Belediyelerindedir. Biz kendi bölgemizde ulaşımla ilgili önemli işler yaptık. 2009 yılında ilk göreve geldiğimizde ilk işimiz Duacı köyü ile Masa Dağı'nı, Çankaya dediğimiz bölgeyi birbirine bağlamak oldu. O dönemde Duacı da oturan hemşehrilerimiz bize trafikte yarım saat kazandıklarını söylemişti. Ben o zaman gördüm, yol açmanın ne kadar önemli olduğunu. Heyecanla çalıştık, çabaladık 1000 kilometrenin üzerinde yeni yol açtık. Bu yeni yollar şehrin trafiğini kısmen hafifletecek adımlar oldu" dedi.

BENZERİ OLMAYAN KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kepez'in kentsel dönüşümde güzel örnekler verdiğini belirten Başkan Tütüncü, "Kentsel dönüşüm çok boyutlu bir olgu, 5 çeşit kentsel dönüşüm var. Belediyeler bu 5 çeşit kentsel dönüşümün hangisi bölgeye uygunsa onu çıkartıp, bölgenin yapısına, ihtiyacına hangisi karşılık verecekse bunları uygulamalılar" dedi. Başkan Tütüncü, şöyle konuştu;

"Bazı yerlerde belediyeler kendisi kentsel dönüşüm yapmalı. Biz bunu Gülveren'de örneğini gösterdik. Gülveren Kentsel Dönüşüm, Türkiye'de eşi ve benzeri olmayan bir kentsel dönüşüm projesi. Vatandaş kaç metrekare arsa alabilecekse o kadar metrekare daire verdik. Vatandaşa biz bunu arsa olarak verseydik, müteahhite vermiş olsalardı kat karşılığı kesilecekti. Vatandaştan kat karşılığı kesilmedi, vatandaş bir kuruş para vermedi. Ve vatandaş çok kıymetli daireler aldı. Bütün bunlarla birlikte o bölgeye konforlu bir yaşam geldi. Bunları yaparken ihale yöntemlerini de şeffaf yaptık."

90 BİN GECEKONDU KALDIRILDI

Kepez'in gecekondu zamanında gecekondu bölgesi olduğuna değinen Başkan Hakan Tütüncü, "Dönemimde 90 bin gecekondu kaldırdık. Kentsel dönüşümü vatandaşın kendi eliyle yapmasını doğru buluyoruz. Sütçüler, Habibler, Kültür, Ahatlı, Yenidoğan'a bakarsanız 2009'da buralar hep gecekonduydu. Biz buraları kıymetli araziler haline getirdik" dedi. Masa Dağı eteklerindeki 8 mahalle ile 5 yıldır ilgilendiklerini, yeni parselasyon yapıldığını, şehir hastanesinin bölgeyi daha da kıymetli hale getirdiğini vurgulayan Başkan Tütüncü, "Masa Dağı'nın etrafındaki gecekondular da 2022 yılı itibariyle yıkılacak" diye konuştu. Kentsel dönüşüm projelerinde kira yardımının çok büyük bir devlet katkısı olduğunu belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Önemli olan bunları yapabilecek niyeti ortaya koymak. Niyetiniz varsa yaparsınız. Bizim niyetimiz vardı yaptık. 90 bin gecekondu kaldırmak, 50 bin tapulama yapmak bir rekordur. Bunlar çok çalışmak ve istikrarla oluyor. Biz istikrarla çok çalışmaya devam edeceğiz."

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Akdeniz Sanayi Sitesi'ne de 300 dükkanlık yeni rezerve alan eklediklerini, 300 dükkanın küçük bir sanayi sitesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS