DokumaPark'a 10 ödül

DokumaPark'a 10 ödül
DokumaPark'a 10 ödül

 

ANTALYA,(DHA) - KEPEZ Belediyesi'nin yıllardır bacası tütmeyen Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası'nı halkın kullanımına kazandırdığı DokumaPark Projesi'ne ödül yağıyor. Başkan Hakan Tütüncü'nün örnek projelerle kültür ve sanat adasına dönüştürdüğü DokumaPark, bugüne kadar 10 ödülün sahibi oldu.

Antalya'da 1950'li yıllarda büyük umutlarla kurulan ve 2003 yılında zarar ettiği gerekçesiyle üretimi durdurularak kaderine terk edilen Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası'nın, tarihi dönüşümü ödül üstüne ödül alıyor. Başkan Hakan Tütüncü'nün girişimleriyle Antalyalıların kullanımına kazandırılan DokumaPark Projesi 2, DokumaPark içinde yer alan Oyuncak Müzesi 4, Bir Zamanlar Antalya Müzesi 2, Dokuma Modern Sanatlar Galerisi 1, Cemil Meriç Kitaplığı ise 1 ödül aldı. Kepez Belediyesi, müzeleri, sergi salonu, bilim merkezi, sanat sokağı ve konser alanıyla adeta bir kültür adasına dönüştürülen DokumaPark'ta hayata geçirdiği örnek projelerle 10 ödülün sahibi oldu.

ANADOLU OYUNCAK MÜZESİ

Kepez Belediyesi'ne 4 ayrı ödül kazandıran Anadolu Oyuncak Müzesi, Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor. Kepez Belediyesi'nin Dokuma Fabrikası'nın kreş binası olan yapıyı düzenleyerek Antalyalılara armağan ettiği müze, 2017 yılında ziyaretçilerine kapılarını araladı. Bünyesinde 13 binin üzerinde oyuncak barındıran müze de, oyuncaklar 15 salonda, 15 ayrı temada ve 15 farklı düzenleme ile sergileniyor. Müzede, anılar odası, Pinokyo, ahşap oyuncaklar, masalcı nine, Temel Reis gibi farklı isimlerde temalı salonlar yeralıyor. Çok yönlü olarak tasarlanan müze, masal diyarlarını bir bahçeye açılıyor. Müzenin çıkış kapısında ise çocukları kara tren karşılıyor. Oyun bahçesi, etkinlik alanları ve tren kütüphane ile Anadolu Oyuncak Müzesi, çocukları anne ve babalarının çocukluğuna, büyükleri de kendi çocukluk anılarına götürüyor.

BİR ZAMANLAR ANTALYA MÜZESİ

Kepez Belediyesi'ne 2 ayrı ödül kazandıran Bir Zamanlar Antalya Müzesi, Antalya ve Dokuma Fabrikası'nın hatıralarını yaşatıyor. Antalya'nın önemli değerlerinin ve kentin hikayesinin anlatıldığı müze, eski Dokuma Fabrikası'nın idari binasında yer alıyor. Engelsiz ve aynı zamanda ekolojik (doğa dostu) özelliklere sahip müzede 2000 metrekare sergi alanı bulunuyor. Yerli ve yabancı konukları muhteşem bir teknoloji hizmetinin beklediği müzede, sesli rehber eşliğinde 8 dilde müzeyi gezme imkanı sunuluyor.

DOKUMA MODERN SANATLAR GALERİSİ

Kepez Belediyesi'nin, kentin kültür ve sanat hayatına kazandırdığı Modern Sanatlar Galesi, 4 ayrı salonda 1000 metrekare alanda birbirinden özel sergilerle sanatseverleri ağırlıyor. Dokuma Fabrikası'nın yemekhane binasında özgün mimari yapısına sadık kalınarak restore edilen binada, 700 metrekare, 90 metrekare, 75 metrekare ve 85 metrekare büyüklüğünde 4 ayrı sergi salonu bulunuyor.

CEMİL MERİÇ KİTAPLIĞI

Kepez Belediyesi'ne ödül kazandıran Cemil Meriç Kitaplığı da, eski Dokuma Fabrikası'na enerji sağlayan trafo binasında kitapseverlere hizmet verecek. Ünlü yazar, çevirmen ve düşünür Cemil Meriç'in adının verildiği müze kütüphane, iki katlı ve 900 metrekare alana kazandırılıyor. Tarihsel ve güncel edebi yapıtları içeren müze kütüphane kimliği ile hizmet verecek olan kitaplık, bu özelliği ile Türkiye'de İstanbul, Ankara, Adana ve Diyarbakır'dan sonra türünün 5'inci örneği olacak. Müzede, eski el yazmaları ve basma eserler de sergilenecek.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS