En iyi senaryoyu yazmak için yarıştılar

En iyi senaryoyu yazmak için yarıştılar

ANTALYA, (DHA) - Kepez Belediyesinin, senaryo dalında bu yıl altıncısını düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar Ulusal Edebiyat Ödülleri’nde dereceye giren eserler belli oldu.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü tarafından edebiyat hayatına armağan edilen Ahmet Hamdi Tanpınar Ulusal Edebiyat Ödülleri’nde bu yıl senaryolar yarıştı. Altıncısı gerçekleştirilen Ahmet Hamdi Edebiyat Ödülleri, sinema sektörünün gelişimini desteklemek, senaristlere, senarist adaylarına destek olmak ve senaryo yazılımını özendirmek amacıyla senaryo dalında verildi.

‘TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK’

Eserleriyle Türk Edebiyatı'nın önemli bir ismi olan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın saygıyla yadedilmesinin amaçlandığı yarışmada, ‘Türkiye’de kadın olmak’ konusu işlendi. Senaryo yarışmasına, Türkiye’nin farklı şehirlerinden 65 yazar katıldı. Yarışmanın seçici kurulu, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Ödülü yarışma şartnamesi kapsamında 65 senaryo eserini değerlendirerek, dereceye giren eser ve yazarları belirledi. Seçici kurul, konunun ele alınışı ve filme dönüştürülebilirliği kriterlerinden dolayı birincilik ödülüne değer bir eser olmadığına karar verdi.

ÖDÜL ALAN İSİMLER

Neslihan Bilgin Çelik, ‘Kusur’ adlı eseriyle ikincilik ödülünü, Eda Nur Kaldırım, ‘Gülü Yitirmek’ eseriyle üçüncülük ödülünü aldı. Hayati Ateş de ‘Çiçekli Fistan’ eseriyle teşvik ödünü kazandı. Dereceye giren eser sahipleri ödüllerini, koronavirüs salgınından dolayı sanal ortamda düzenlenecek törenle alacak. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Ödülü Senaryo Yarışması’nda ikinci olan esere 5 bin TL, üçüncü olan esere 3 bin TL, teşvik alan yazara da 2 bin TL ödül verilecek. Yarışmada dereceye giren ilk 20 eser de ‘Türkiye’de kadın olmak’ adıyla kitaplaştırılacak.

Başkan Hakan Tütüncü, 2019’da edebiyat ödülleri töreninde, ilk 20 eserin yer aldığı ‘Zaman Zaman İçinde’ adlı kitabı imzalayarak, öğrencilere hediye etmişti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS