Geleceğe 236 bin nefes

Geleceğe 236 bin nefes

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)- TARIM ve Orman Bakanlığı'nın 'Geleceğe Nefes' sloganıyla başlattığı ve 81 ilde dikimi yapılacak 11 milyon ağaç hedefi Türkiye genelinde 13 milyon 539 bin 81'e ulaşırken, Antalya'nın 200 bin fidan hedefi, yüzde 118 oranla 236 bin 847 oldu.

Daha yeşil bir Türkiye için, 11 milyon ağacı geleceğe miras bırakarak dünya rekoru hedeflenen 'Geleceğe Nefes Ol' kampanyasında Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde 2 bin 23 nokta belirledi. 11 Kasım Pazartesi günü 81 ilde belirlenen bu noktalarda düzenlenecek törenlerle saat 11.11'de fidan dikimleri gerçekleştirilecek.

BATI AKDENİZ'DEN 843 BİN FİDAN

Batı Akdeniz'de kampanyaya 813 bini aşkın fidan sahiplenerek büyük destek verdi. Isparta, hedeflenen fidan ve sahiplenme oranına göre Türkiye ikincisi olurken, fidan sayısı 235 bine yükseldi. Antalya 236 bin, Burdur 212, Afyonkarahisar ise 160 bin fidan sahiplendi.

ANTALYA'DA DİKİM ALANLARI

Kampanya kapsamında Antalya'da tüm ilçelerde 11 Kasım günü ağaç dikimi töreni yapılacak. Manavgat Taşağıl ormanı, Aksu-Kurşunlu, Kaş-Çeşme orman arazileri, Finike-Kumluca karayolu orta refüj ve sahil kesimi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi gibi alanlarda dikim yapılacak. BATEM'in Aksu'daki arazisinde de 2 bin 23 fidan dikimi yapılacak.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU ALANYA'DA

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'ndeki dikim törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Vali Münir Karaloğlu katılacak. Kampanyaya 5 fidanla destek veren Bakan Çavuşoğlu adına ise Finike-Kumluca karayolu refüj ve sahil kesimine dikim yapılacak.

ISPARTA TÜRKİYE İKİNCİSİ

Kampanyaya katılım oranları açısından Isparta yüzde 162 ile Türkiye'de ikinci sırada yer alıyor. Isparta'da bakanlığın hedef koyduğu 145 bin fidan sayısı, 235 bine yükseldi. Burdur'da ise 213 bin hedef konulurken, yüzde 96 katılım oranına ulaşıldı ve sahiplenilen fidan sayısı 212 bini aştı. Afyonkarahisar'da 142 bin hedef, yüzde 109 katılım oranıyla 160 bini aştı.

HANGİ TÜR AĞAÇLAR DİKİLECEK

Toprak yapısına göre, dikilecek ağaç türleri ise şöyle; “Ceviz, badem, zeytin, defne, ıhlamur, kestane, mavi yemiş, mahlep, alıç, iğde, zerdali, meşe, fıstık çamı, çam türleri, sedir, servi ve narenciye ağaç türleri."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS