Atık sıvı yağlar toplandı

Atık sıvı yağlar toplandı
Atık sıvı yağlar toplandı

 

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)- ANTALYA'nın Kaş ilçesinde, Kaş Kaymakamlığı ve Kaş Belediyesi tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında atık sıvı yağlar toplandı.

Proje kapsamında Kaş Kaymakamlığı ve Kaş Belediyesi tarafından Kaş ve Kalkan limanlarında faaliyet gösteren günübirlik tur tekneleri ve dalış teknelerine, sezon öncesi boş bidonlar dağıtıldı ve atık yağların toplanması istendi. Toplanan 350 litre atık sıvı yağ, 5 kiloluk ve 18 kiloluk bidonlarda Kaş Limanı'nda sergilendi. Ardından yağlar, atık sıvı yağ geri dönüşüm şirketinin Genel Müdürü Nihal Karakuş'a teslim edildi.

Kaş Limanı'nda düzenlenen atık yağları teslim törenine Kaymakam Ulaş Akhan, Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Akbudak, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kenan Dallı, Sahil Güvenlik Komutanı Kıdemli Uzman Çavuş Feridun Mert, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir, Yazı İşleri Müdürü İlknur Kişi Bagane, İlçe Turizm Bürosu Sorumlusu Mustafa Aydın, Esnaf Odası Başkanı Ali Çalışkan, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan, Kaş Çocukları İçin Çalışkan Arılar Derneği Başkanı Neriman Ünal, belediye meclis üyeleri Meral Çiyan Şenerdi, Abdullah Hamarat, yatçılar ve dalış okulları temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Nihal Karakuş, "Sıvı atık yağların geri dönüşüme kazandırılarak, yeniden değerlendirilmesi çok önemli bir proje. Bu konuda 2015 yılında Kaş Yat Limanı'nda toplama projesi başlattık. Çünkü bu atık sıvı yağlar, deniz canlılarına büyük zarar veriyor. Denizleri kirletiyor. Bu konuda ekmeğini denizden kazanan Kaşlılarda önemli bir duyarlılık oluştu" dedi.

Kaymakam Ulaş Akhan da "Bir litre sıvı atık yağın 1 milyon metrekare denizi kirlettiğini biliyoruz. Evet bir litre atık sıvı yağ, 1 milyon metrekare denizi kirletiyor. Zarar veriyor, balıkları öldürüyor. Ekmeğini denizden kazanan Kaşlılar olarak denizimizi koruyarak, temiz tutmalıyız. Hepimiz bu konuda duyarlı olmalı, katkı sağlamalıyız. Kaş'ın ve denizlerimizin korunması konusunda somut projeler üreterek, yaşama geçirmeliyiz. Kaş Kaymakamlığı ve Kaş Belediyesi olarak uygulamaya koyduğumuz bir projenin sonuçları burada. Bundan sonra Kaşlılar olarak sıvı atık yağları toplayalım. Bize veya belediyeye haber verin, evinizden aldıralım. Bu konuda duyarlılık gösteren Kaşlı ve Kalkanlı yatçı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yağların teslim edilmesinin ardından şirketin genel müdürü Nihal Karakuş, katkıları için Kaymakam Ulaş Akhan'a teşekkür plaketi verdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS