Kalkan'da çevre düzenlemesine devam edilecek

Kalkan'da çevre düzenlemesine devam edilecek
Kalkan'da çevre düzenlemesine devam edilecek

 

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)- ANTALYA'nın Kaş ilçesine bağlı dünyaca ünlü Kalkan Mahallesi'nde daha önce bir vatandaşın özel mülkü için açtığı dava nedeniyle durdurulan Kaş Belediyesi'nce başlatılan Kalkan Mahallesi 2. Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Projesi'ne kaldığı yerden devam edilecek.

Kalkan Mahallesi'nde 2015 yılında çıkan yangında Kaş Belediyesi'nin iş yerlerine ait inşaat yandı. Bir vatandaşın Kalkan'ın başka yerindeki bir özel mülkü için açtığı dava nedeniyle buradaki inşaat çalışmaları da durduruldu. Belediyenin yaptığı başvuru üzerine, Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, 18.10.2019 tarihinde inşaatların tamamlamasına karar verdi. Bunun üzerine Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'ndan projenin tamamlanabilmesi için destek istedi. Bu destek de çıktı.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, "2016 yılından bu yana dünyanın ünlü turizm merkezi Kalkan'da yarım kalan proje nedeniyle çirkin bir görüntü vardı. Mahkeme kararının bizim inşaatlarımızla ilgisi yoktu. Ancak mahkeme genel bir karar vermişti. Yaptığımız çalışma sonrası sorun giderildi. Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na yaptığımız destek başvurusu olumlu sonuçlandı. Valiliğimiz projemize sözleşme bedeli üzerinden KDV dahil yüzde 90 oranında maddi destek sağladı. Kalkan Mahallesi Özel Proje Alanı 2 Birinci Etap Çevre Düzenlemesi İnşaatı'nın eksik kalan işlerinin tamamlanabilmesi işi 3 milyon 77 bin 736 lira + KDV olarak Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu İhale Yönetmenliği çerçevesinde ihale edildi. İhaleyi Kani İnşaat Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi 2 milyon 196 bin 420 liraya kazandı. İhale kesinleşti ve inşaat yeniden başladı" dedi.

Başkan Ulutaş, "Proje kapsamında 2 bin 992 metrekare doğal taş döşemesi yapılacak. Bir amfi, bir restoran ve bir rampa inşa edilecek. 30 oturma grubu yerleştirilecek. Genel aydınlatma ve sulama sistemleri kurulacak. Proje 19 Ocak 2021 tarihinde tamamlanacak. Proje tamamlandığı zaman Kalkan'da yaklaşık 4 yıldır süren çirkin görüntü ortadan kalkacak. Kalkan'ın o bölgesi yeni bir görünüme kavuşacak. Kalkanlıların ve Kalkan'a gelen yerli ve yabancı konuklarımızın hoşça vakit geçireceği mekan olacak. Bu çok önemli destek için Antalya Valimiz Münir Karaloğlu'na, Kaş halkı ve Kalkanlılar adına teşekkür ediyorum" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS