Kemer'de sualtı temizliği

Kemer'de sualtı temizliği
Kemer'de sualtı temizliği

 

KEMER, (DHA)- ANTALYA'nın Kemer ilçesinde su altı temizliği yapıldı.
Mustafa Ertuğrul Parkı Belediye Çay Bahçesi sahilinde gerçekleştirilen deniz dibi temizliğine, Antalya Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, SKUT (Suda Arama Kurtarma Derneği) Başkanı Hakan Milli, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı Bağlısı Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma 8. Özel Timi katıldı. Yaklaşık bir saat süren deniz dibi temizliğine sahilde denize giren turistler de büyük ilgi gösterirken, temizlik sonrası çuvallara doldurulan çöpler pes dedirtti. Son dönem pandemi nedeniyle yoğun kullanılan maskeler başta olmak üzere, pet şişeler, cam şişeler, hortum gibi çöpler deniz dibinden çıkarıldı.
'ANTALYA BİZİM HER ŞEYİMİZ'
Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli de sualtına dalıp temizliğe destek verirken, dalış sonrası açıklamalarda bulundu. Atıf Çiçekli, "Bugün burada Suda Arama Kurtarma Derneği ile bir farkındalık etkinliği yapıyoruz. Amacımız hem su altının kıymetini vatandaşlarımıza hatırlatmak, hem sualtının temizliğini gerçekleştirmekti. Antalya bizim her şeyimiz. En kıymetlimiz. Turizmimizin kaynağı. Gelirimizin, rızkımızın kaynağı. Dolayısıyla denizimizi korumak, kollamak için bu farkındalık etkinliğini hayata geçirdik. Umudumuz bundan sonra bu farkındalığı sağlayarak denizden çöp çıkarmamak. Denizlerimiz çöp yığınları ile değil, doğal güzellikleriyle tabiat varlıklarıyla balıklarımızla sualtı güzelliklerine konu olsun. Özellikle bu pandemi döneminde eldiven gibi, maske gibi diğer malzemelerimiz su altından çıkmasın. Su altına atılan maalesef kaybolmuyor. Bu etkinlikte emeği geçen başta da Suda Arama Kurtarma Derneği Başkanımız ve ekibine, sahil güvenlik ekiplerimize ve Kemer Belediyemize çok teşekkür ediyorum" dedi.
'İNSANOĞLU OLARAK BU KİRLİLİĞİ YAPMAMAMIZ GEREKİYOR'
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, "Sualtı Arama ve Kurtarma Timi şu anda Kemer'de. Sayın Vali Yardımcımız Atıf Çiçekli ve Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç'ın da desteğiyle Sahil Güvenlik Komutanlığı ve ekibiyle birlikte deniz dibi temizliği yaptılar. Esasında bu antrenman olarak da güzel bir durum olsa da, insanoğlu olarak bu kirliliği yapmamamız gerekiyor. Çevremiz de denizin dibi de aynı. Nasıl ki bu memlekette şu an biz yaşıyorsak, gelecekte de çocuklarımız yaşayacak. Onlara temiz bir çevre, temiz bir deniz, temiz bir dünya bırakmak istiyorsak, çöplerimizi çöp kutusuna atmalıyız. Temizlemeyle bu iş bitmez. Önemli olan çöplerimizi denize ve çevremize atmamak. Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza, Sualtı Arama ve Kurtarma ekibine çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
'ÇOK KIYMETLİ DENİZİMİZ VAR'
Suda Arama Kurtarma Derneği Başkanı Hakan Milli de şöyle dedi:
"Derneğimizin asli görevlerinin başında su üstü ve altında arama kurtarma var. 850 km. bir sahile sahip olduğumuz için arada doğal yapının korunması adına sualtı temizlikleri de yapıyoruz. Sayın Valimiz ve Kemer Belediye başkanımız bu konuda büyük destek verdi. Bu temizliklerde güncel kirlilikle karşılaşıyoruz. Eldiven ve maske gibi çok sayıda çöple karşılaşıyoruz. Evdeki kirlileri halının altına sürmek gibi bir şey bu. Dışarıdan bakınca güneşin batışı, deniz harika ama atılan her şey dibe indiği için kayboldu diye düşünülüyor. Buna imkan yok. Çok kıymetli denizimiz var. Mavi bayraklı bir sürü plajımız var. Dünyada ismi olan bir yer burası. Koruyalım. Çünkü bu işin geri dönüşümü çok zor."


 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS