Kumluca zeytinyağı fabrikası üretime başladı

Kumluca zeytinyağı fabrikası üretime başladı
Kumluca zeytinyağı fabrikası üretime başladı

 

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA)- KUMLUCA Ziraat Odası tarafından 2014 yılında kurulan ve 6 yıl aradan sonra zeytin üreticilerinin ihtiyacına cevap veremez hale gelen zeytinyağı fabrikasında yapılan kapasite arttırma çalışmalarından sonra açılış töreni gerçekleştirildi.

Kumluca Ziraat Odası Başkanlığı tarafından organize edilen açılış törenine Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kumluca Kaymakamı Uğur Kolsuz, Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu ve Aydın Özer, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, siyasi parti ilçe başkanları, Finike, Kaş ve Korkuteli ziraat odası başkanları, STK temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Tören saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

'KAPALI DEVRE SULAMA SİSTEMİ İSTİYORUZ'

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, "Kumluca'da tarım adına birçok şeyi başardık. Ancak geldiğimiz noktada iklim değişikliklerini de göz önünde bulundurursak çağımızın gereği olan kapalı devre sulama sistemine geçmek zorundayız. Bu konuda valimiz ve siyasilerimizden söz almak istiyorum" dedi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Türkiye'nin tarımda kendi kendine yetebilen ülkeler listesine girmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

'KAPALI DEVRE SULAMA SİSTEMİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ'

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, "Kumluca ve Finike bölgemizde tarım alanlarımız her geçen gün büyüyor. Üretim artıyor. Örtü altı tarım ürünlerimiz ihraç ediliyor. Narenciyemiz ve diğer meyvelerimiz ihraç ediliyor. Biz buğdayı ithal ediyoruz. Ama hammadde olarak ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz buğdayları un mamulleri olarak fabrikalarımızda işliyoruz yeniden dış ülkelere ihraç ediyoruz. Ziraat Odası başkanımızın istediği kapalı devre sulama sistemini hayata geçireceğiz. Kumluca'yı damlama sistemiyle sulayacağız. Çünkü su kaynaklarımız, su rezervlerimiz azalıyor. Kapalı devre sulama sistemleriyle ilgili talepleri Sayın Bakanımıza ilettik. Kapalı devre sulama sistemleri ile planlama ve çalışmalar önümüzde günlerde hızlı bir şekilde başlayacak" dedi.

'ÜRETİMDE KALİTEYİ YAKALAMALIYIZ'

Vali Ersin Yazıcı da şöyle konuştu:

"Antalya turizmin başkenti. Turizmin başkenti olduğu kadar tarımın da başkenti. Yüce Allah bu bölgeye çok güzel bir coğrafya vermiş. Halkımız üretiyor. Üretiyoruz. Ancak özellikle bu zeytinyağında Kumluca'yı marka haline getirecek şekilde kaliteyi elde etmemiz lazım. Çünkü kaliteli ürünler yetiştirirsek kaliteli bir şekilde paketlersek çok lüks otellerde ve alanlarda pazar buluruz."

Günlük 40 ton zeytini yağa dönüştüren mevcut fabrikaya ek olarak yaklaşık 160 ton zeytini yağa dönüştürecek yeni bir makinenin de monte edildiği zeytinyağı fabrikasının açılış kurdelesi kesilmeden önce Kumluca Müftüsü Hacı Kahraman açılış duası yaptı. Törene katılan protokol tarafından açılış kurdelesi kesildikten sonra fabrika gezildi.

Vali Ersin Yazıcı, açılış töreninden sonra Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası'nı da ziyaret etti. Ardından da akşam yemeğinde ilçedeki sektör temsilcileriyle buluşan Vali Yazıca, sorun ve talepleri dinledi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS