Manavgat'ta ejder meyvesi yetiştirilmeye başlandı

Manavgat'ta ejder meyvesi yetiştirilmeye başlandı
Manavgat'ta ejder meyvesi yetiştirilmeye başlandı

 


Mithat ABAKAN/MANAVGAT, (DHA)- ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde ejder meyvesi üretimi başladı. Kaymakam Mustafa Yiğit, ejder meyvesini örtü altında yetiştiren üreticiyi ziyaret etti.


Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Bereket Mahallesi'nde Bünyamin Güler'e ait ejder meyvesi (pitaya) serasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kaymakam Yiğit'e Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş da eşlik etti. Ejder meyvesi ve yetiştirilmesiyle ilgili Kaymakam Yiğit ve Başkan Boztaş'a bilgiler veren sera sahibi Bünyamin Güler, 5 dönüm kapalı alanda meyveyi yetiştirdiğini belirterek, üreticilere tropikal meyvelerle yüksek kazanç elde etme konusunda rol model olmak amacıyla bu işe girdiğini söyledi. Meyvenin haziran ayında çiçek açtığını kaydeden Güler, temmuzdan aralık ayına kadar meyve alınabildiğini aktardı. Güler, ejder meyvesi ağacının hızlı büyüdüğünü ve kaktüsgillerden olduğunu vurguladı. Ejder meyvesinin faydaları ve kullanıldığı alanlardan da bahseden Güler, "Ejder meyvesi yüksek C vitamini, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içerir, yüksek tansiyonu önler, B1, B2, B3 ve demir açısından zengindir, diyabet 2 hastalarının yiyeceği bir meyvedir. Yüksek antioksidan içerir, dondurma, salata, yemek, tatlı yapımında ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır" dedi.


Üretici Bünyamin Güler'i girişimden dolayı tebrik eden Kaymakam Yiğit, ejder meyvesinin örtü altında çok uyum sağladığını, iyi verim verdiğini belirterek, birkaç yıl sonra Manavgat'ın muzda olduğunu gibi ejder meyvesinde de iyi sonuçlar alınacağını söyledi. Manavgat Kaymakamı Yiğit, tarımın ekonomik açıdan turizme alternatif olabilmesi için farklı alanlara yatırım yapılması gerektiğini de aktarırken, Manavgat'ın turizmde olduğu gibi tarımda da önemli bir şehir olduğunu vurguladı. Kaymakam Yiğit, "Pitaya, Türkiye'de ejder meyvesi olarak biliniyor. Üreticilerimiz muzdan sonra şimdi de ejder meyvesine ilgi gösteriyor. Ekonomik açından da geleceği olan meyve olarak görülüyor. Her türlü sağlık açısından öneriliyor, faydası olduğu tavsiye ediliyor. Gittikçe de yaygınlaşır diye düşünüyorum. Hem ilçemize hem de bölgemize ciddi ekonomik katkılar sağlayacaktır. Üreticilerimizi böyle bir yatırımlarından dolayı tebrik ediyorum" diye konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS