Solucan gübresi üretim tesisine ziyaret

Solucan gübresi üretim tesisine ziyaret
Solucan gübresi üretim tesisine ziyaret

 


MANAVGAT, (DHA) - MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, solucan gübresi üretimi yapan iş insanı Tayyar Akın'ı ziyaret etti.


MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat'ın Karacalar Mahallesi'nde 5 dönümlük alanda kurduğu modern tesislerde solucan gübresi üretimi gerçekleştiren iş insanı Tayyar Akın'ı ziyaret etti. Başkan Boztaş'a organik ürün yetiştiriciliğinde önemli bir yeri olan solucan gübresi üretim tesislerini gezdiren Akın, tesis kurulumundan solucan gübresi üretimine ve solucanın gübresinin kullanıldığı sebze ve meyvelerdeki organikliğe kadar birçok konuda bilgi aktardı.


2 YILDA 3 MİLYON SOLUCAN


İlk üretime 20'şer bin solucan olan 5 ünitede başladığını kaydeden Akın, 2 yılda yaklaşık 3 milyon civarında solucana ulaştıklarını ve bu solucanların gübre ürettiğini söyledi. Akın, gübreleri 15 kiloluk paketler halinde hazırlayarak satışa sunduklarını belirtti.


'ÜRETİMDE VERİMLİĞİ ARTIRIYOR'


Solucan gübresinin tamamen organik olması ve toprağın verimliliğini arttırması dolayısıyla talep gördüğüne dikkati çeken Akın, "Solucan gübresi ekili bütün arazilerde kullanılabiliyor. Organik olan solucan gübresi tarım sektöründe toprak yapısını hiçbir şekilde bozmadan ürün verimliliğini artırıyor. Gübrenin sonsuz faydası var. Her türlü meyve sebze ve ağaçlara verilebilir" dedi.


Solucan gübresine mama olarak hayvan gübresinin yanı sıra çay posası ve meyve atıklarını verdiklerini kaydeden Akın, atıkları yiyen solucanların bunu gübreye dönüştürdüklerini söyledi. Sıvı solucan gübresine de değinen Akın, 10 dekar arazide 400 litre suya 1.5 litre sıvı solucan gübresi koyarak damlamayla verebildiğini ve çok fazla fayda sağlandığını ifade etti. Başkan Boztaş'a ziyareti için teşekkür eden Akın, bu tür ziyaretlerin üreticilere katkı sağladığını söyledi.


MATSO Başkanı Ahmet Boztaş da ilçede ekonomik faaliyetleri çeşitlendirmek için çaba gösterdiklerini belirterek, bunlardan birisinin de üretim yapan üyeleri desteklemek olduğunu söyledi. Geçen ay içerisinde üretim yapan üyeleri KOBİ danışmanıyla ziyaret ederek devlet destekleri konusunda danışmanlık hizmeti verdiklerini aktaran Boztaş, "Şimdi de solucan gübresi üreten üyemizi ziyaretimizi gerçekleştirmiş olduk" dedi.


Dünya nüfusunun artmasıyla tarım ürünleri üretiminde birim alandan yüksek miktarda ve ekonomik ürün alındığı vurgulayan Boztaş, "Organik tarım sağlık kriterleri açısından dünyada ve ülkemizde çok önemli hale geldi. İnsan sağlığı, ekolojik çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması için solucan gübresi de organik üretimde önemli bir parça haline geldi. Şehrimizin ekonomisine ve organik üretime katkı sağlayan üyemize kurmuş olduğu bu tesislerde başarılar diliyorum" diye konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS