'Tek amacımız istihdamı ve çalışanlarımızı korumaktır'

'Tek amacımız istihdamı ve çalışanlarımızı korumaktır'
'Tek amacımız istihdamı ve çalışanlarımızı korumaktır'

 

ANTALYA (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, koronavirüs salgınından dolayı iş dünyasının, istihdamın ve çalışanların korunması amacıyla bir açıklama yayımladı.
ATSO Başkanı Davut Çetin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Odalar ve Borsalar olarak bu zor dönemde üyelerimizin ve çalışanlarımızın ekonomik sıkıntılarını azaltmak için Hükümet ve bankalar nezdinde girişimlerimiz yoğun şekilde devam etmektedir. Ekonomiye destek önlemleri dinamik bir yaklaşımla güncellenmeye ve genişletilmeye başlamıştır. Sektörlerimizden gelen talepler doğrultusunda kredi imkanlarının artırılması ve kısa çalışma ödeneği koşullarının iyileştirilmesi konusunda Hükümet tarafından yeni adımlar atılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve KOSGEB'in büyük hissedarlar olarak Bankalarla birlikte ortak olduğu Kredi Garanti Fonu'nun Hazine destekli İşe Devam Kredisi, kamu bankaları kanalıyla devreye girmiş bulunmaktadır. 6 ay ödemesiz, 36 vadeli, yıllık yüzde 7.5 maliyetli İşe Devam Kredi paketinde sektör ayrımı yapılmamakta, ancak çalışan sayısında azalma olmaması koşulu bulunmaktadır. Yıllık cirosu 25 milyon TL altındaki işletmeler 10 milyon TL'ye kadar, cirosu 25- 125 milyon TL arasında olanlar 25 milyon TL, daha büyük ciroya sahip işletmeler 100 milyon TL'ye kadar kredi kullanabileceklerdir. Bu kredi paketinin şirketlerin ayakta kalmasına ve istihdamın korunmasına destek olmasını temenni ediyorum."
Kredi desteğinde üyeleriin karşılaştığı önemli sorunun, geçmişte kredi ödemelerindeki çok küçük aksamaların bile kredi sicilinde engel olarak çıkarılması olduğunu kaydeden Başkan Çetin, şunları ifade ettti.
"Geçmişteki bir aylık bir ödeme gecikmesi bugünkü krediye engel olmamalıdır. Bankalarımız kredi sicili konusunda katı bürokratik anlayıştan çıkmalı ve şirketlerin son dönemdeki ve güncel durumlarını dikkate almalıdırlar. Bilindiği gibi, koronavirüs salgınından kaynaklanan geçici sorunlar karşısında şirketlerin ayakta kalması istihdamın korunması ve kitlesel işten çıkarmaların önlenmesi için hayati önem taşımaktadır. Şu anda iş dünyası olarak tek amacımız istihdamı ve çalışanlarımızı korumaktır. Bu konuda vergi ve kredi ertelemeleri ve İşe Devam Kredisi yanında bir başka önemli gelişme kısa çalışma ödeneği koşullarının değiştirilmesidir. Kısa çalışma ödeneğinde hizmet akdi süresi 60 güne, işsizlik sigortası prim ödeme süresi 450 güne düşürülmüştür. Üç aylık ödenek desteğinin Cumhurbaşkanlığı kararıyla 6 aya uzatılması da mümkündür."
Önümüzdeki günlerde yeni destek önlemlerinin de gündeme geleceğini kaydeden Başkan Çetin, "Oda aidat ödemelerinin ertelenmesi için Bakanlığımıza taleplerimiz iletilmiştir. Aidatların ertelenmesi gibi yeni destek önlemlerini de en kısa zamanda üyelerimizle paylaşmayı bekliyoruz. Koronavirüs salgınıyla etkin mücadele ve ekonomiye destek önemleriyle bu zor dönemi en kısa sürede atlatmayı diliyorum" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS