Türkülü oyun keyifle izlendi

Türkülü oyun keyifle izlendi
Türkülü oyun keyifle izlendi

 


Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi, Türkiye Öğrenci Velileri İşbirliği Derneği (TÖVİŞ), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) işbirliğinde hazırlanan 'Bir Hikâye Bir Türkü Bir Oyun' adlı müzikal, izleyiciyle buluştu.


Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda prömiyeri yapılan 'Bir Hikâye Bir Türkü Bir Oyun'un senaryosunu TÖVİŞ Başkanı Feray Atalay yazdı, Gazanfer Özcan yönetti. Hüseyin Yeşil Çimen'in müziklerini, Mustafa Öztürk'ün ses ve ışık efektlerini hazırladığı oyunda türküleri Giritli Kadın Danışma Merkezi üyesi kadınların oluşturduğu koro seslendirdi.


Eğitim-İş Antalya Şubesi üyesi öğretmenler Selma Karakaş ile Önder Güneş de türkülerin hikâyelerinin sunumunu yaptı. Solo türküleri Aynur Yücetürk, Mukaddes Aldemir, Tuncer Çetinkaya yorumladı. Halk oyunları öğretmeni Elçin Çağlar ile Alper Kavi halk danslarını yönetti. Görsel tasarımı Ramazan Yakıcı, dans ve koreografisi Elçin Çağlar- Alper Kavi'ye ait müzikal oyunda seslendirilen türkülerin hikâyeleri de canlandırmayla gözler önüne serildi, halk danslarıyla renklendirildi.


Eserde Anadolu topraklarında yaşanmış hikâyelerin türkülere yansımasının derinliği, insanları ayrıştıran değil birleştiren bir zenginlik olduğu anlatılırken, dostluk ve kardeşliğin türkülerle hayat bulduğuna vurgu yapıldı.


Eserde Selma Karakaş - Önder Güneş (anlatımcı), Dilek Gedik (drama), Mukaddes Akdeniz, Aynur Yücetürk, Tuncer Çetinkaya (solist), Hüseyin Yeşilçimen, Engin Anıl, Servet Yeğen, İzzet Akpınar (müzik), Aysel Özcan, Betül Şahin, Firdevs Öğnaz, Funda Eyici, Ümmü Gülsüm Bıçak, Leyla Hakan, Necla İnci Kolay, Nurten Ayman, Fatiş Türk, Selma Uçak (koro), Oya Boysan, Fatma Kolay, Emine İşlek, Özge Kovacıoğlu, Gülsüm Erbasan, Nermin Korkut, Serap Öktemer, Sümeyya Koca (halk oyunları) görev aldı.


Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Eğitim-İş Antalya Şubesi Başkanı Fatin Iltar, TÖVİŞ Başkanı Feray Atalay'ın destekleriyle gerçekleşen türkülü gösteri ilgiyle izlendi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS