Tütüncü: Antalya edebiyatçılara iyi geliyor

Tütüncü: Antalya edebiyatçılara iyi geliyor
Tütüncü: Antalya edebiyatçılara iyi geliyor

 

ANTALYA, (DHA) - AHMET Hamdi Tanpınar Ulusal Edebiyat Ödülleri töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Antalya'daki yarışmalardan ödül almak kıymetlidir. Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, ilk edebiyat ödülünü 1975'te Antalya'da aldı. Bunu hesaba kattığımızda Antalya'da ödül almanın edebiyatçılara iyi geldiğini söyleyebiliriz" dedi.

Kepez Belediyesi'nin, senaryo dalında bu yıl altıncısını düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar Ulusal Edebiyat Ödülleri'nde dereceye giren isimler ödüllerini aldı. Antalya Lisesi mezunu olan ve eserleriyle Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hatırasına ithaf edilen ulusal edebiyat yarışmasının ödül töreni, Dokuma Modern Sanatlar Galerisi'nde gerçekleştirildi.

Pandemi nedeniyle ödül töreni, kısıtlı sayıda davetlinin katılımıyla online düzenlendi. Edebiyat yarışmasında ödül alan isimler de töreni online izledi. Salonun dekoru da edebiyata vurgu yapan objelerle hazırlandı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Ahmet Hamdi Tanpınar, aslında hemşehrimizdir. 1914-1918 yılları arasında babasının Antalya'da kadı olarak görev yapması sebebiyle Antalya'da yaşamış ve bu güzel şehrin havasını tam 4 yıl boyunca teneffüs etmiş, Antalya Lisesi'nden mezun olmuş ve Türk edebiyat tarihinin en büyük isimlerinden birisi. Aslında şehirler, böylesi değerlere sahip olmakla iftihar ederler. Ahmet Hamdi Tanpınar gibi bir büyük üstada sahip olmak Antalyalılar için büyük bir onur vesilesidir" dedi.

YARIŞMAYA KATILAN ESERLER KİTAPLAŞTIRILIYOR

Tütüncü, 6 yıldır büyük emeklerle belli seviyeye getirdikleri Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Ödülleri'nin, edebiyat dünyamıza önemli katkılar sağladığını belirterek, “Edebiyat tutkunu pek çok genç, yetişkin hünerli kalem 6 yıldır bu yarışma için akıl yürüttü, fikir üretti, düşünce geliştirdiler. Bunların hepsini bir kitap halinde şehrin kütüphanelerine ve zamanı bir not olarak düştük. İnşallah bu yıl yarışmaya sunulan ürünleri de belediyemiz kitap haline getirecek" dedi.

ORHAN PAMUK İLK EDEBİYAT ÖDÜLÜNÜ ANTALYA'DA ALDI

Antalya'daki yarışmalarda ödül almanın kıymetli olduğunun altını çizen Başkan Tütüncü, “Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, ilk edebiyat ödülünü 23 yaşında Antalya'da kazandı. Pamuk, 1975 Antalya Film Festivali kapsamında açılan öykü yarışmasında üçüncülük ödülünü aldı. Bunu hesaba kattığımızda Antalya'dan ödül almanın edebiyatçılara çok iyi geldiğini söyleyebiliriz" diyerek konuşmasını tamamladı.

Başkan Tütüncü, daha sonra törende yer alan jüri üyelerine plaket vererek, teşekkür etti. Törene sanal ortamda bağlanan ödül alan isimler de düşüncelerini paylaştı. Daha sonra bu isimlere, sanal ortamda ödülleri verildi.

BU YIL SENARİSTLER YARIŞTI

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Ahmet Hamdi Edebiyat Ödülleri, sinema sektörünün gelişimini desteklemek, senaristlere, senarist adaylarına destek olmak ve senaryo yazılımını özendirmek amacıyla senaryo dalında verildi. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın saygıyla yâd edilmesinin amaçlandığı yarışmada, 'Türkiye'de kadın olmak' konusu işlendi.

BU YIL BİRİNCİ ÇIKMADI

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Ödülü Senaryo Yarışması'na, Türkiye'nin farklı şehirlerinden 68 yazar katıldı. Yarışmanın seçici kurulu, yarışma şartnamesi kapsamında 68 senaryo eserini değerlendirerek, dereceye giren eser ve yazarları belirledi. Seçici kurul, konunun ele alınışı ve filme dönüştürülebilirliği kriterlerinden dolayı birincilik ödülüne değer bir eser olmadığına karar verdi.

ÖDÜL ALAN İSİMLER

Neslihan Bilgin Çelik, 'Kusur' adlı eseriyle ikincilik ödülünü, Eda Nur Kaldırım, 'Gülü Yitirmek' eseriyle üçüncülük ödülünü aldı. Hayati Ateş, 'Çiçekli Fistan' eseriyle teşvik ödünü kazandı. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Ödülü Senaryo Yarışması'nda ikinci olan esere 5 bin TL, üçüncü esere 3 bin TL, teşvik alan yazara da 2 bin TL ödül verildi. Yarışmada dereceye giren ilk 20 eser de 'Türkiye'de kadın olmak' adıyla kitaplaştırılacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS