{$ day.Temps.HighTemp $} °

Vali Yazıcı: Şehrimizi ileriye götürmek ecdadımıza vefa borcumuzdur

Vali Yazıcı: Şehrimizi ileriye götürmek ecdadımıza vefa borcumuzdur
Vali Yazıcı: Şehrimizi ileriye götürmek ecdadımıza vefa borcumuzdur

 

ANTALYA,(DHA) - AKDENİZ Üniversitesi'nin (AÜ) ev sahipliğinde Antalya'nın Fethi'nin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen "Fethinin 815. Yılında Antalya Sempozyumu" yapıldı. Sempozyumda konuşan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrimizi daha ileriye götürmek ecdadımıza olan vefa borcumuzdur" dedi.

Antalya'nın Fethi'nin 815. yıl dönümü dolayısıyla Antalya Valiliği, AÜ ve Kepez Belediyesi iş birliği ile 03-04 Mart tarihlerinde düzenlenen "Fethinin 815. Yılında Antalya Sempozyumu: Tarih ve Kültür" sempozyumu törenle başladı. Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, İl Jandarma Komutanı Tuğg.Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

FETİH COŞKUSU İÇİNDEYİZ

Antalya'nın Fethi'nin 815'inci yıl dönümünün coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Ülkemizin dünyaya açılan penceresi olan Antalya'mızda dünyanın dört bir tarafından gelen misafirlerimize kültürümüzün bir parçası olan hoşgörü ve nezaketi göstermeye, gönlümüzü herkese açmaya devam ediyoruz. Antalya'mız coğrafi güzellikleri, tarımı ve sanatı kadar tarihi ile de öne çıkmaktadır. Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrimizi daha ileriye götürmek ecdadımıza olan vefa borcumuzdur" dedi.

'TARİHİNİ BİLMEYEN BİR MİLLET YOK OLMAYA MAHKUMDUR'

815 yıl önce Anadolu Selçuklu Sultanı Gıyasettin Keyhüsrev ve kahraman askerleri tarafından fethedilen şehrin asırladır Türk medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olduğunu vurguladı. Vali Yazıcı, şöyle konuştu;

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur' sözünden hareketle 815 yıldır Türk yurdu Antalya'mızda şanlı bayrağımızın dalgalanmaya devam etmesi için tarihimizi gençlerimize ve çocuklarımıza en iyi şekilde öğretmek arzusundayız. Güçleniyoruz inşallah daha da güçleneceğiz. Bize çelme takmaya çalışanlara, bütün engellemelere, tüm şer odaklarına rağmen güçlenmeye, gelişmeye devam edeceğiz. Bunu da buradaki gençlik yapacak, bunu hep birlikte yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm zorlukların üstesinden birlik ve beraberlik ruhu ile gelmeye bayrağımızı bu topraklarda ve Mavi Vatan'da özgürce dalgalandırmaya devam edeceğiz."

'ŞEHRİMİZİN YETİŞTİRDİĞİ TÜM DEĞERLERİ HATIRLAMALIYIZ'

Sempozyumun açılışında konuşan AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Fetih kutlanmasının, Anadolu Selçuklu Sultanı Gıyasettin Keyhüsrev'in, burçlara ilk sancağı diken Hüsamettin Yavlak Arslan'ın ve fethi gerçekleştiren şanlı ordunun kahramanlıklarını hatırlamamıza vesile olmasını diliyorum. Sadece fethi değil, Kaş ilçemizde dünya tarihinde ilk defa bir uçak gemisini karadan top ateşiyle batıran Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul'u, Çanakkale Zaferi'nde gösterdiği başarı ve verdiği şehitlerle efsaneleşen, çoğunluğu Antalyalılardan oluşan 57. Alay'ı, Kurtuluş Savaşımızın Antalyalı kahramanı Doktor Burhanettin Onat'ı, yani şehrimizin yetiştirdiği tüm değerleri de hatırlamalıyız. Hatırlamalıyız ki o kahramanlara vefa borcumuzu ödeyebilmek için şehrimize, ülkemize, insanlığa katkı sağlamanın görevimiz olduğunun bilincine de varabilelim" dedi.

TARİHİNE SAHİP ÇIKAN BİLİNÇLİ NESİLLER YETİŞTİRMELİYİZ

Rektör Özkan, fetihlerin bitmeyen bir süreç olduğunu, medeniyetle, kültürle, ilimle yapılan fetihlerin en kalıcı fetihler olduğunu vurguladı. Rektör Özkan, sözlerine şöyle devam etti;

"Bu coğrafya hem bizim, hem de insanlık için çok özel bir coğrafyadır. İlhamımızı şanlı tarihimizden alarak, bu toprakları bize vatan eden atalarımıza layık olmak için bu toprakları yüceltmek için çalışmak hepimizin ortak görevidir. Unutmamalıyız ki kökleri derine inmeyen ağaçların ayakta duramayacağı gibi geleceğimizi sağlam inşa etmemizin yolu da tarihimize sahip çıkmaktır. Akdeniz Üniversitesi olarak biz de tarihine sahip çıkan bilinçli nesillerin yetişmesi için mücadelemizi sürdürecek, geçmişimizden aldığımız gücü bilim, teknoloji, kültür, sanat ile her alandaki başarılarla geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışacağız."

'STRATEJİK ALANLARDA KENDİMİZE YETER HALE GELMELİYİZ'

Yakın bölgedeki Ukrayna- Rusya savaşına da değinen Rektör Özkan, “Bugün tanık olduğumuz savaş ülke olarak güçlü olmamızın önemini tekrar bizlere hatırlattı. Bu yıkım tehlikesinin bizden uzak olduğunu düşünmek tarihi bir hata olur. Buna karşı yapmamız gereken ise bilim ve teknolojiye yatırım yapmak, başta savunma sanayii olmak üzere stratejik alanlarda kendi kendimize yeter hale gelmek, velhasıl güçlü olmaktır" dedi.

'TARİH ŞUURU BAKIMINDAN ÇOK FAYDALI'

Son 5 yıldan beri derinlikli olarak kutlanan Antalya'nın Fetih kutlamalarının son derece önemli olduğunu söyleyen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de "Bu etkinlikler milli tarihimiz, tarih şuurumuz bakımından kültür ve sanat tasavvurumuz bakımından çok faydalı neticeler doğuracak. Bu etkinliklerin hepimiz için ufuk açıcı, yol gösterici olmasını diliyorum. Antalya'nın fatihi Gıyasettin Keyhüsrev'i ve Anadolu Selçukluların Büyük Sultanı Alaaddin Keykubat'ı rahmetle anıyorum. Aziz vatanımızı bizler için vazgeçilmez bir değer haline getiren bin yılık yolculuğumuzda Anadolu coğrafyasını ilmek ilmek işleyen büyüklerimizi, Kurtuluş Savaşımınızın Başkumandanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kahraman askerlerimizi tüm şehitlerimizi minnetle anıyorum" dedi.

İKİ GÜN SÜRECEK

Sempozyum hakkında bilgi veren Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ertürk ise sempozyumun temasının tarih ve kültür olarak belirlendiğini ve iki gün sürecek sempozyumda Türkiye'nin farklı üniversitelerden katılan 30 konuşmacının altı oturumda sunumlarını gerçekleştireceğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik "Antalya'nın Fethi ve Selçuklu Anadolu'su" başlıklı konuşması ile açılış konferansını gerçekleştirdi. AÜ Antalya Devlet Konservatuvarı Öğretim Elemanlarının Türk Halk Müziği Konseri ile müzik ziyafeti sunduğu etkinlikte Yörük Ali Efe Türküsü eşliğinde Zeybek Gösterisi de programa renk kattı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS