hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elektrik direğindeki platforma iple asılı kalan leylek son anda kurtarıldı

  Elektrik direğindeki platforma iple asılı kalan leylek son anda kurtarıldı
  expand

  Elektrik direğindeki platforma iple asılı kalan leylek son anda kurtarıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tülay AKSAY / SÖKE (Aydın), (DHA)-AYDIN'ın Söke ilçesinin kırsal Avşar Mahallesi'nde boynuna ucunda çalı bağlı ip dolanan bir leylek elektrik direği üzerindeki yuva koymak için hazırlanan platforma takılarak aslı kaldı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkililerinin ihbarı üzerine gelen Söke ADM Elektrik Dağıtım Şirketi ekipleri ve EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü sepetli vinç yardımıyla ulaşıp, boğulmak üzere olan leyleği kurtarıp, doğal ortamına bıraktı.

  Söke'nin Avşar Mahallesi'nde dişi bir leyleğin boynuna ucunda çalı bulunan çuval ipi dolandı. Köylüler, durumu EKODOSD'a bildirdi. EKODOSD yetkilileri, leyleğin boynundaki ipin beslenirken ya da yuvadaki yumurtalarına takılarak zarar verebileceği ihtimali üzerine harekete geçti. EKODOSD ekibi bir süre leyleği takibe aldı. Beslenmek için gittiği araziden dönen leylek, önce bir elektik direği üzerindeki boş platforma kondu. Bir süre sonra havalanıp kendi yuvasına geçmeye çalışan leyleğin boynundaki ipin ucunda bulunan çalı platforma takılıp, asılı kaldı. Leylek kurtulmak için çırpındıkça boynundaki ip daha da boynunu sıktı. Bunun üzerine EKODOSD yetkilileri, daha önce leylek halkalama çalışmalarında iş birliği yaptığı Söke ADM Elektrik Dağıtım Şirketi'yle görüşüp, leyleği kurtarmak için sepetli vinç istedi. Elektrik dağıtım şirketi ekipleri ve EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü vinç yardımıyla bulunduğu yere ulaştıkları leyleği, boğulmak üzereyken kurtardı. Aşağıya indirilen leyleğin boynundaki ip kesilerek çıkartıldı. Herhangi bir yarası olup, olmadığı kontrol edildi. Ardından da su verilip, kendisine gelmesi sağlandı. Adından doğal ortamına bırakılan leylek yuvasına uçup, yumurtaların üzerine yattı. Tüm bunlar yaşanırken, leyleğin eşinin ise bir direğin üzerinden çaresizce olup, biteni izlediği görüldü. Leyleğin kurtarılması üzerine Avşarlılar büyük sevinç yaşadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'ÇEVRE ÇÖP ATILMAMASI LEYLEKLERİN SAĞLIKLI YAŞAMASINI SAĞLAYACAKTIR'

  EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Komşumuz dedikleri leyleğin kurtarılmasına en çok Avşarlılar sevindi. Her yıl özellikle yavrular büyürken buna benzer plastik ip kazalarına rastlamaktayız. Yuvalar yüksekte ve yavrular da küçük olduğundan başlarına gelen kazalar görülmediğinden, her yıl birçok leylek ölmekte ve sakat kalmaktadır. Doğaya atılan her türlü atık maddeleri, plastik ipleri leylek yuvalarında görmek mümkün. Leylek yuvaları adeta küçük bir çöplük alanı gibi. Aydın bölgesinde 104 kırsal mahalle ve yerleşimde bulunan 434 yuvanın hemen hepsi bu şekildedir. Leylekler göçe başladıktan sonra bu konuda bir temizlik projesinin geliştirilmesi için ilgili kurumlarla görüşeceğiz. Doğaya çöp atılmaması ve çevreye atılan atıkların toplanması, ekosistem içinde önemli işlevleri bulunan ve çiftçiye yararlı olan bu kuşların sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayacaktır" dedi. Sürücü ayrıca, Söke ADM Elektrik Şirketine ve Avşarlı duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.(DHA)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow