Kazaziye ve Telkari Sergisi Erdek'te açıldı

Kazaziye ve Telkari Sergisi Erdek'te açıldı
Kazaziye ve Telkari Sergisi Erdek'te açıldı

Basri Tuncay ERTAN/ERDEK,(Balıkesir),(DHA)-BALIKESİR'in Erdek ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Kazaziye ve Telkari sergi açılışı yapıldı.


Erdek Öğretmenevi’nde gerçekleşen serginin açılış törenine Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Erdek Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz, Erdek Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Alkan, şube müdürleri ve kursiyerler katıldı. Kazaziye, telkari, altın ve gümüşün iğne ve çeşitli ebatlardaki şişlerle tamamen elle uygulanan el sanatları olarak günümüzde Trabzon el işçiliğiyle de ön plan çıkarken; sanatçı Halime Çalışkaner sergide yer alan eserlerinin uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkarılan çalışmalar olduğunu anlattı.   


Bu sanatın unutulmaya yüz tuttuğunu belirten Çalışkaner, Anadolu’da geçmişten gelen bir geleneksel kültürel miras olduğunu söyledi. Sanata dair 2 bin 500 yıl öncesine ait örneklerin halen Uşak Pegasus müzesinde ve pek çok müzede yer aldığını açıklayan Çalışkaner, bu kültürel değerin yaşatılması için yoğun çaba gösterdiğini belirtti. Çalışkaner ayrıca güzide örneklerden yola çıkarak özgün bir sentez oluşturma gayreti içinde olduğunu ifade etti.


Kazaziye ve Telkari sanatına ilgi duyanlara katkı yapmak için her türlü desteği vereceğini de belirten Çalışkaner, gerek halk eğitim gerekse belediyenin denetiminde açılacak kurslara destek olmak istediğini kaydetti.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS