Başkan Yılmaz: Hızlı müdahale hem can kurtarır hem de mal

Başkan Yılmaz: Hızlı müdahale hem can kurtarır hem de mal
Başkan Yılmaz: Hızlı müdahale hem can kurtarır hem de mal

Fatih Emrah ERDOĞAN/BALIKESİR, (DHA)- BALIKESİR'de meydana gelebilecek doğal afetlere AFAD, 112, emniyet, jandarma ve itfaiye gibi kurumların çok hızlı ve koordineli bir şekilde müdahale edebilmesini sağlayacak olan Balıkesir Afet Koordinasyon Merkezi’nin (BAKOM) resmi açılışı gerçekleştirildi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, pandemi döneminde ve Ayvalık yangınında BAKOM’un etkili bir şekilde çalıştığını söyledi. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise, “AFAD’ımızla, 112’mizle Büyükşehir Belediyemizle her türlü afet ve yardım arama kurtarma çalışmasına hazırız” dedi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerindeki binlerce insan gücünün, araç-gereç ve tesisatın aynı anda, bir merkezden yönetilebilmesine olanak veren, ayrıca ildeki tüm kurumlarla koordineli çalışan BAKOM'un resmi açılışı gerçekleştirildi.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı açılış törenine; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Dualar eşliğinde gerçekleşen açılışın ardından BAKOM yönetim merkezinde incelemelerde bulundu.
Balıkesir Valiliği’nin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ve diğer kurumların tam güçlerinin sahada birlik ve koordinasyon içerisinde kullanılması amacıyla BAKOM'un kurulduğunu belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, BAKOM sayesinde ilçe belediyelerindeki zabıta araçlarını, kepçeleri, kamyonları ve yerel güçleri hızlı ve etkili bir şekilde kullanamaya başladıklarını söyledi. Başkan Yılmaz, gerçekleşen depremlerde çok hızlı ve acil bir şekilde müdahale edebilmemiz için itfaiye erleri ve zabıta ekipleri çok hızlı bir şekilde bilgi almak için çaba sarf ediyor. Çok hızlı koordinasyon ve müdahale hem can kurtarır hem de mal kurtarır. Bu sistemi BAKOM sayesinde hayata geçirdik. Biz BAKOM’u pandemi süreci başlamadan önce hazırlamıştık ve açılışını yapmak üzereydik. Bu teorik bilginin pratikte uygulamasını da yaşadık. Şu anda Balıkesir’de aynı anda tüm il genelindeki personelin ve araçların iletişimini ve koordinasyonunu sağlıyoruz” dedi.
‘AYVALIK YANGININA KOORDİNELİ MÜDAHALE EDİLDİ ‘
Balıkesir’in güvenli bir şehir olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Özel durumlarda da afetlerde de çok güçlü müdahale etme imkanlarımız var. İşin ehli arkadaşlarımız işin başında, bu durumunda çok değerli Valimiz ile birlikte de yaşadık. Orman Bölge Müdürlüğümüz ve Valiliğimizin koordinasyonunda Ayvalık’ın Cunda Adası’nda meydana gelen yangına koordineli olarak müdahale ederek yangını söndürdük” dedi.
‘EKİPLER ETKİLİ VE HIZLI’
BAKOM’un açılışının hayırlara vesile olmasını dileyen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise, “Şu anda itfaiyecilik haftasındayız. Her türlü tabi afet ile mücadele eden zor günlerimizde gözümüzün aradığı itfaiyecilerimizin haftalarını kutluyorum. Yaklaşık üç ayı aşkındır yaptığım gözlemlerim sonucunda şunu ifade etmek istiyorum. Çok tatmin edici düzeyin üzerinde bir yapılanma ve tecrübeye sahip Balıkesir itfaiyesi başarılı görevler ifa ediyor. Orman yangınlarında ekibin tecrübesini bizzat gözlemledik. Ekipler etkili, hızlı, olması gerektiği gibi müdahale yapıyorlar. Afetlerde en önemli şey hızlı hareket etmek, ikinci önemli konuda bu harekeleri koordinasyon içerisinde yapmak. İlimizin afet koordinasyon kapasitesine önemli katkı sunacak BAKOM’un hayırlı olmasını temenni ediyorum. AFAD’ımızla, 112’mizle Büyükşehir belediyemizle her türlü afet ve yardım, arama kurtarma çalışmasına hazırız. İlimizde bu işler en üst seviyede birlikte ve dayanışma ve uyum içerisinde, müthiş bir koordinasyonla sürdürüyoruz. Ben başta Büyükşehir belediye başkanımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS