hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bitlis'te geleceğin müzisyenleri yetiştiriyorlar

  Bitliste geleceğin müzisyenleri yetiştiriyorlar
  expand

  Bitlis'te geleceğin müzisyenleri yetiştiriyorlar

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS merkezde 2016 yılından bu yana eğitim veren Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesi, geleceğin müzisyenlerini yetiştiriyor. 150 öğrencisi bulunan okulda resim ve müzik alanında eğitimler veriliyor. Öğrenciler, kurumların düzenlediği birçok programda da görev alıyor.

  Yetenek sınavıyla öğrencilerini seçen Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesi’nde öğrenciler ilk olarak zorunlu piyano dersi alıyor. İkinci yıl da kendi seçtikleri enstrümanla eğitim alarak kendilerini geliştiriyor. Geçen yıl üniversite sınavına giren 36 öğrenciden 34’ünün 4 yıllık fakülteleri kazandığını ifade eden okul Müdürü Felemez Dinç, bu yıl başarı çıtasını yükselteceklerini söyledi. Dinç, okullarındaki 150 öğrenciden 80’inin müzik alanında eğitim aldığını belirterek, "Okul olarak bu yıl 8’nci yılımızı dolduruyoruz. Müzik bölümüne gelen her öğrencimizin zorunlu enstrümanı piyano. Ancak bunun yanında ikinci bir enstrümanı da kendileri seçerek bu alanda ilerliyorlar. Yıl boyunca neredeyse ilin bütün programlarında sahneye çıkıyoruz. Ancak yılsonunda bizim büyük bir konserimiz oluyor. Mayıs ayının 17’sinde Batı Orkestrası Konserimiz var. Yine yılsonunda da ayrıca resim sergimiz ve konserlerimiz olacak. Tüm Türkiye’de Güzel Sanatlar Liseleri yetenek sınavı ile öğrenci alırlar. Bizlerde 15 Haziran gibi ilana çıkarak yetenekli öğrencilerimizi seçiyoruz." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dinç, bölgenin şartlarını göz önünde bulundurduklarında öğrencilerinin çok yetenekli olduklarını da belirterek, “İlçelerimizden de öğrencilerimiz var. Bu öğrenciler pansiyonumuzda kalıyorlar. Müzik bölümünde 11 öğretmenimiz var. Bitlis’in şartlarında çok geniş bir yelpazede eğitim veriyoruz. Örneğin piyano, gitar, keman, kabak kemane, ney, flüt, çello, bağlama gibi bütün bu enstrümanların eğitimini veriyoruz. Bizim şu anda Türkiye’nin iyi üniversitelerinde eğitim alan mezun öğrencilerimiz var." diye konuştu.

  Öğrencilerden Emirhan Alp ise, "2023 yılında Ziya Eren Güzel Sanatla Lisesine geldim. Bizler burada temel olarak solfej eğitimi, nota eğitimi ve aynı zamanda Türki Müziği eğitimi alıyoruz. Ben burada Türk Sanat Müziği eğitimi alıyorum. Ana enstrümanım da ud. Bireysel hocamızla eğitimlere başladığımızda ilk önce enstrümanımızı tanıyoruz. Ardından makam ve usul geçerek, bu yönde eserler icra ediyoruz. Buraya gelecek arkadaşlarımıza tavsiyem. Asla pişman olmayacak, üstüne kendilerini geliştirecektir." dedi. (DHA)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow