Bucak salebine patent başvurusu yapılacak

Bucak salebine patent başvurusu yapılacak
Bucak salebine patent başvurusu yapılacak

 


Halim AKCA/BUCAK, (DHA)- YILDA 20 ile 40 ton arası salep tüketimi bulunan Türkiye'de, talebin büyük bir bölümünü karşılayan Bucak salebine patent başvurusu yapılacak.


Bucak salebine patent başvurusu yapılmasına ilişkin Kaymakamlık binasında toplantı düzenlendi. Toplantıya Kaymakam Erol Tanrıkulu, Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Gönenç ile ilçede salep üretimi ve satışı yapan firma sahipleri katıldı. Toplantıda ortak görüş gerekli çalışmaların yapılması ve Bucak salebine patent alınabilmesi için başvurunun yapılması oldu.


Kaymakam Erol Tanrıkulu, Bucak salebinin kışın halkın vazgeçilmez içeceklerinden biri olduğunu belirterek, "Türkiye'nin dört bir yanına gönderdiğimiz Bucak salebi aromasıyla, yapılış usulleri, işlenme ve paketlenme usulleriyle beraber ifade ettiğimizde adına 'Bucak salebi' marka tescil patent başvurusu açısından son derece önemli. Bucak salebinin patenti alındıktan sonra hem ekonomik yönünden hem de Bucak'ın tanıtım açısından son derece değere kavuşmuş olacak" dedi.


Kaymakam Erol Tanrıkulu, Türkiye'nin yıllık salep tüketiminin 20 ile 40 ton arasında olduğunu, bunun büyük bölümünü Bucak karşıladığı için salep borsasının da Bucak'ta oluştuğunu aktardı. Kaymakam Tanrıkulu, Bucak salebi patenti alındıktan sonra daha da fazla üretileceğini, Türkiye piyasasını karşıladığı gibi ihracat yapılarak hem Türkiye hem de bölge halkı için iyi bir gelir kaynağı olacağını da vurguladı.


Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal da "Salep üretimi ilçemizde çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bucak'ta eski tarihlerden bu tarafa salep üretimi, tüccarlığını yapan esnaflarımızın ünü ülke geneline yayılarak Bucak salebinin ön plana çıkmasını sağlamış, Bucak hem üretimde hem pazarlamasında salebin öncüsü olmuştur. Özellikle Bucak salebinin aroma ve işleme tarzıyla artık günümüzde Bucak salepte marka ilçe halini almıştır" diye konuştu.


Kış aylarının sıcak, vazgeçilmez içeceği konumundaki salep, başta içecekler, dondurma üretimi gibi pek çok ürüne katkı maddesi olarak kullanılırken, çocuklarda ishal kesici ve kuvvet verici gıda olarak biliniyor. Soğuk algınlığı ve kemik erimesini önlediği söylenen salebin pek çok faydası olduğu belirtiliyor.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS