Covid-19 hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Covid-19 hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?
Son yıllarda karşılaştığımız felaketler bizi o alanda uzman yaptı. Önce deprem konusunda uzmanlaştık, yüksek lisans yaptık . Artık Kuzey fay  hattı, yan atımlı deprem sorulduğu zaman hepimizin verecek bir cevabı var. Şimdi de korona virüsü hakkında birçok kaynaktan bilgi bombardımanına uğruyoruz. 

Gerçekleri bilmeniz, gerektiği gibi hazırlanmanız, kendinizi ve sevdiklerinizi korumanız açısından çok önemlidir.Koronavirüs (COVID-19) yayılırken yanlış bilgiler de yayılmaktadır. Gerçekleri bilmeniz, gerektiği gibi hazırlanmanız, kendinizi ve sevdiklerinizi virüse karşı korumanız açısından çok önemlidir. Virüs hakkındaki bilginizi test edin ve bu testi ailenizle ve arkadaşlarınızla  paylaşarak yanlış bilgilere karşı mücadelede yardımcı olun.

1. Koronavirüs (COVID-19) nasıl bulaşır?

□ Solunum yolu damlacıklarının öksürük ve hapşırık sonucu çevreye yayılmasıyla

□ Virüslü yüzeye dokunduktan sonra elin yüze sürülmesiyle

□ Her iki yolla da 

2. Koronavirüs (COVID-19) evcil hayvanımdan bana bulaşır mı?

 □ Evet □ Hayır 

3. Koronavirüs hastalığına (COVID-19) yakalanmamak için en iyi korunma yolları nelerdir? 

□ Ellerin sabun ve suyla yıkanması ya da alkol bazlı bir antiseptik kullanmak

□ Nezle ya da grip gibi semptomlar sergileyenlere yakın temastan kaçınılması□ Yüze dokunmaktan kaçınılması

□ Hepsi

4. Koronavirüs hastalığı (COVID-19) kimleri etkiler?

□ Yaşlıları  □ Gençleri □ Herkesi


5. Karonavirüsü öldürmek için el temizleme ürünlerinde ve dezenfektanlarda en az yüzde kaç alkol olması gerekir?

 □ %40 □ %50   □ %60

6. Koronavirüs hastalığının (COVID-19) önlenmesinde ya da tedavisinde kullanılabilecek bir aşı ya da özel bir ilaç var mıdır?

□ Evet  □ Hayır

7.  Koronavirüs hastalığına (COVID-19) yakalanmamak için ellerinizi ne kadar süreyle yıkamanız gerekir?

□ 5 saniye □ 15 saniye  □ 20 saniye 

8. Koronavirüs hastalığı (COVID-19)  griple aynı mıdır?

□ Evet □ Hayır

CEVAPLAR

1. Her iki yolla da. Virüs, enfeksiyonlu bir kişinin solunum yolundan çıkan damlacıklarla (öksürme ve hapşırma) doğrudan temas ya da virüs bulunan yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizin ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize değmesi sonucunda bulaşır.

2. Hayır. Kedi ve köpek gibi evcil hayvanların COVID-19’a yol açan virüsü bulaştırdıklarına ilişkin herhangi bir kanıt yoktur.  

3. Hepsi. Semptomlar (yüksek ateş, öksürük, solunum güçlüğü) varsa, gecikmeden sağlık kuruluşuna  başvurmak gerekir. Semptomlar süren evde kalmalı, hastalığın başkalarına da geçmemesi için kamuya açık yerlere gitmekten kaçınmalıyız. 

4. Herkesi. Her yaştan insan virüsten etkilenebilir. Yaşlılar ve kronik  sağlık sorunları ( hipertansiyon, kronik akciğer ve böbrek hastalıkları, kalp rahatsızlığ) olanlar ile sigara içenlerin hastalığı daha ağır yaşadıkları görülmektedir.

5. Etkili olabilmesi için el dezenfektanında ya da alkollü temizleyicide  en az %60 alkol olmalıdır.

6. Hayır. Virüsü önleyecek ya da tedavi edecek herhangi bir aşı ya da özel ilaç henüz yoktur. Ancak, şunun bilinmesi önemlidir: Koronavirüs hastalığının (COVID-19) yol açtığı semptomlardan çoğu tedavi edilebilmektedir .

7. En az 20 saniye –Özellikle; bir şey yemeden önce, burnunuzu temizledikten, öksürdükten ya da hapşırdıktan sonra, tuvalete giderken ve çıktıktan sonra ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın.

8. Hayır.  Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile grip (enflüanza), farklı virüslerin yol açtığı, birbirinden farklı enfeksiyöz hastalıklardır. Gerçi ikisi de solunum yolu hastalıklarıdır, benzer bir yolla yayılırlar (solunum yolundan gelen damlacıklar) ve benzer semptomlara sahip olabilirler (yüksek ateş, öksürük, solunum güçlüğü), ancak diğer özellikleri birbirinden farklıdır.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS