Bursa'da herkes için her yerde kültür sanat

Bursa'da herkes için her yerde kültür sanat
Bursa'da herkes için her yerde kültür sanat

Halil ÖZÇOBAN/BURSA,(DHA)-BURSA Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hem geçen yıl hayata geçirdikleri kültür sanat faaliyetlerini hem de yeni dönemde yapılacak çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Başkan Aktaş, “Geçtiğimiz dönemde hayata geçirdiğimiz etkinliklerden geriye kalan, halkımızın yüzündeki tebessüm ve gözlerinde gördüğümüz ışık oldu. Biz o tebessümü kaybetmemek ve o ışığı söndürmemek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2021 kültür ve sanat etkinlikleri sezonun tanıtımı, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tiyatrodan sinemaya, konserlerden festivallere, söyleşilerden sergilere kadar geniş bir yelpazedeki kültür sanat faaliyetlerini, hazırlanan tanıtım videoları eşliğinde katılımcılarla paylaştı. Bursa halkına hak ettikleri hizmeti, en iyi şekilde, her şartta ve zeminde sağlayabilmek için yoğun çaba harcadıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Bilhassa kültür ve sanat faaliyetlerinin, bizler için nefes almak kadar elzem bir ihtiyaç olduğunun farkındayız. Bu nedenle kültür ve sanat faaliyetlerini hiçbir zaman ikinci plana atmadık, atamayız. Halkımızın etkinlikler için toplanamadığı dönemde kültür ve sanat faaliyetlerimizi şehrin tamamına yaydık. Tiyatrodan söyleşiye, konserlerden dijital etkinliklere kadar birçok farklı alanda etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinlikleri gerçekleştirirken her kesime hitap eden ve devamlılığı olan projeler olması için çalıştık. Çünkü biz; Bursa’yı bir gün bile kültür ve sanattan mahrum bırakmayacağımıza söz verdik” dedi.

DİJİTAL KÜLTÜR SANAT

Pandemi sürecinin birçok sanatsal ve kültürel etkinliğinin dijital ortama taşındığı bir dönem olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Yine dijital etkinlikler alanında Türkiye’de bir ilke imza attık. 21 ülkede dinlenen, kişisel gelişim temelli dünya masallarına yer veren “Gece Masalcısı”nı destekledik. “Sanal müzede online eğitim” projesi hayata geçirdiğimiz ve devam edeceğimiz projelerimizden biri. Devam eden projelerin dışında Türkiye’de dijital dönüşümün sanat alanındaki yansımalarının sergileneceği “Dijital sanat festivali” gibi yeni projelerin de planlamasını sürdürmekteyiz. Bu festival kapsamında dijital fotoğraf sergisi, animasyon gösterimleri, seminerler, belgesel gösterimleri, canlı performanslar, dijital afiş tasarımları sergisi, usta grafikerlerle söyleşiler ve eğitimler gerçekleştirilecektir. Bunların dışında BBB Talks uygulaması kapsamında her hafta belli bir saatte canlı yayın aracılığıyla farklı alanlardan, alanında uzman kişiler konuk alınacak. Bu kişiler Bursalı ya da Bursa’da hikâyesi olan, Bursa’ya değer katmış kişiler arasından seçilecek. Bu kişiler bilgi birikimlerini aktardıktan sonra soru cevaplar sayesinde gençlerimizle etkileşimleri de sağlanacak. BBB Talks uygulaması sayesinde gençlerimize kişisel gelişimlerine katkı sağlama fırsatı sunuyoruz. “Evde hayat var” dedik ve BBB kültür programı ile bunun arkasında duruyoruz. BBB kültür programı ile Bursa’nın kültürünü ve değerlerini çevirim içi ortamlarda anlatacağız. Ayrıca Bursa dışında yaşayan ve Bursa’mızı yakından tanımak isteyen vatandaşlarımız da bu proje sayesinde bursa şehri ve bursa kültürü hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilecek.

SANAT MAHALLEMDE

Başkan Aktaş, “Vatandaşlarımız bize gelemiyorsa biz sanatı vatandaşlarımızın ayağına götürmekten gurur duyarız. En az risk ile şükürler olsun bu süreci tamamladık. Biz kendi kültürümüzü sahneye yansıtmanın yanında dünya klasiklerine de büyük önem veriyoruz. Eylül ayında Bursa Şehir Tiyatrosu’nun açılışını çok özel bir oyunla, William Shakespeare’e ait “Venedik taciri” oyunu ile yaptık. Yeni sezonda da hem dünya klasikleri hem de Türk klasikleri Bursalılarla buluşacak. Sahnelenecek oyunları seçerken yetişkinlerimize de çocuklarımıza da hitap eden oyunlar olmasına son derece önem veriyoruz. Bu oyunları gelip yerinde seyretme imkânı olmayan vatandaşlarımız için ise “her yerde tiyatro” projesini planlıyoruz. Bu proje sayesinde 17 ilçe, köy ve okullarda tiyatro etkinlikleri gerçekleştirerek çocuklarımıza en güzel oyunları ulaştıracağız” dedi.

HACİVAT KARAGÖZ’E ÖZEL İLGİ

Bursa’nın geçmişini, kültürünü, samimiyetini ışıklı perdeye yansıtan iki önemli figür olan Hacivat ve Karagöz için ayrı bir başlık açan Başkan Aktaş, “Yıl boyu devam edecek olan Karagöz Sinema Atölyesi’nde gençlerimize senaryo, film yapımı ve oyunculuk alanında kurslar verilecek. Geleneksel hâle gelen Hacivat Karagöz Gölge Sanatları Festivali ile de halkımızı; seminerler, söyleşiler, sergiler ve gölge oyunları ile buluşturacağız. Hacivat Karagöz atışmaları ve tartışmaları ile bilinmektedir. Hem onların bu özelliklerinin hatırası için hem de gençlerin bilgilenmelerini ve kendilerini ifade etme becerilerini desteklemek amacıyla, liseler arası “Hacivat ve Karagöz münazara yarışması” düzenleyeceğiz. Bu yarışma ayrıca “Hacivat ve Karagöz geleneksel gölge sanatları” ile birleşecek” dedi.

ÇOCUKLARIMIZ BURSA’NIN GELECEĞİ

Bursa’da doğup yetişen çocukların bu şehirle olan bağını güçlendirerek ileride Bursa’ya değer katacak yetişkinler olmaları için çalıştıklarını kaydeden Başkan Aktaş, “Önümüzdeki dönemde çocuklarımız için şenlikler düzenleme hazırlığındayız. Bu şenliklerden biri geleneksel hâle gelmiş olan ve bu yıl 14’üncü kez gerçekleşecek olan çocuklar için sokak oyunları şenliği. Bir diğer şenliğimiz ise yine çocuklarımıza özel olan uçurtma şenliği. Bütün bunların yanında çocuklarımızın istifade edebileceği, farklı alanlarda onlarca atölye düzenledik. Çocuk kişisel gelişim ve kültür atölyeleri ise en önemlilerindendi. Bu atölyeler sayesinde çocuklarımızın kişisel gelişimlerini desteklemeyi amaçlıyoruz. Çocuk gelişirse toplum gelişir; bunun farkındayız ve her zaman bunun bilinci ile hareket ediyoruz” diye konuştu.

FESTİVAL VE ŞENLİK ŞEHRİ BURSA

Bursa’yı bir festival ve şenlik şehri yapmak için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Önümüzdeki dönemde pandemi koşulları el verdiğince festivaller düzenlemeye devam edeceğiz. Planlarımızı her aya bir festival düşecek şekilde yapıyoruz. Festivallerimizden en önemlisi önümüzdeki yıl 59’uncu kez düzenleyeceğimiz Uluslararası Bursa Festivali. Uluslararası Bursa Lezzetleri Festivali ve İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı münasebetiyle gerçekleşecek, millî bando ekiplerimizle birlikte yurt dışından gelecek misafir bando ekiplerinin de katılacağı 1. Uluslararası Bandolar Festivali de ilerleyen zamanlarda hayata geçirmeyi planladığımız faaliyetler arasındadır. Bunun yanında masalfest, Uluslararası Şiir Festivali gibi festivallerimiz için de hız kesmeden çalışıyoruz. Festivallerin yanında birçok şenlik ve fuar düzenledik. 5. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği düzenli olarak hayata geçirdiğimiz en önemli şenliklerimizden birisi.  Bursa Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı’nı da geçtiğimiz dönemde hayata geçirdik. Önümüzdeki dönemde ise antikacılar ve sahaflar fuarı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursa bıçağı tanıtım günleri de önümüzdeki dönemde gerçekleşecek etkinlikler arasında” dedi.

MÜZİK VARSA UMUT VAR

Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın Bursa’nın sokaklarını hiçbir zaman ezgisiz bırakmadığını ifade eden Başkan Aktaş, “ Dikkat müzik çıkabilir adlı projemiz ile halkımıza sürprizlerimiz devam edecek. Bandomuz şehrin değişik yerlerinde aniden çıkıp konser verecek. Gün batımı konserleri, sahil konserleri, mobil sanat tırı konserleri ve periyodik konserlerimiz de hız kesmeden devam ediyor. Bu sayede Bursa konser çeşitliliği açısından zengin bir şehir hâline geliyor. Müziğe gönül vermiş gençlerimize ustalardan eğitim alma şansı verdik. Öğrenci korosu projesi kapsamında orta öğretim öğrencilerinden oluşturulacak koro, bursa yöresine ait türkülerimizle konserler verecek. Bu proje ile genç müzisyenlerimizi eğitirken türkülerimiz ile de tanıştırmayı amaçlıyoruz. Kamp ortamında genç müzisyenlerle birlikte müzik ve çalgı aleti teknik çalışmaları yapılacak olan müzik kampı projesi ile de genç müzisyenlerimize destek olacağız. Önümüzdeki sezonda da Bursa’da müziğin hiç susmaması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

SANAT HER YERDE

Pandemi sürecinde sinema salonlarının zorunlu olarak kapatıldığını ancak bu süreçte vatandaşların sinemadan uzak kalmaması için farklı etkinleri devreye aldıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Sinema adına çalışmalarımız da hız kesmeden devam edecek. Tayyare sinemasında, ilçelerimizdeki salonlarda, yazlık sinemalarda ve araç sinemalarında film gösterimleri gerçekleştireceğiz. Ayrıca sinema etkinliklerinin yer aldığı festivaller de düzenliyoruz. Planlarımız arasında yer alan “Uluslararası Bursa Film Festivali” de önemli. Bu festival kapsamında pek çok önemli yönetmeni filmiyle beraber şehrimizde ağırlamayı planlıyoruz. Bu sayede hem halkımıza dünya sinemasını, hem de dünya sinemasından önemli isimlere Bursa’mızı tanıtmış olacağız. Uluslararası Bursa Film Festivali şehrimizin dünyaya açılan tanıtım kapısı olma niteliğinde bir festival olacak. Şartlar izin verirse önümüzdeki süreçte gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

AYDINLIK GELECEĞE ARALANAN KAPI

Eğitimin, bir toplum için aydınlık geleceğe aralanan kapı olduğunu dile getiren Edebiyat ve Yazı Akademisi, Düşünce Akademisi gibi etkinliklerle alanında uzman isimleri Bursalılarla buluşturduklarını hatırlattı. Başkan Aktaş, düzenleyecekleri Dünya Su Günü Çalıştayı, Bey Sarayı Çalıştayı’nın da kent için hayata önem taşıdığına vurgu yaptı.

BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

Geçtiğimiz dönem hayata geçirilen ve önümüzdeki dönem için planlanan kültür sanat çalışmalarını başlıklar halinde örnek vererek anlatan Başkan Aktaş, “İnanın anlattıklarım buz dağının görünen kısmı. Burada anlatmaya vaktimizin yetmeyeceği kadar sayısız projemiz var. Bizim felsefemiz; nitelikli, ulaşılabilir, kalıcı ve kapsayıcı işleri hayata geçirmektir. Bu felsefe doğrultusunda oluşturduğumuz politika ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursa’nın her karışına ulaşarak toplumun bütün kesimine hitap eden çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu projelerin devam edebilmesi için de engel tanımadan, asla yorulmadan, işlerimizi günden güne ileri taşıyarak çalışıyoruz. Koşullar ne olursa olsun kültür ve sanattan uzak bir Bursa düşünülemez. Üstlendiğimiz görev ecdadımızdan bize emanettir. Biz attığımız her adımı bunun bilinciyle atıyoruz. Geçtiğimiz dönemde hayata geçirdiğimiz etkinliklerden geriye kalan, halkımızın yüzündeki tebessüm ve gözlerinde gördüğümüz ışık oldu. Biz o tebessümü kaybetmemek ve o ışığı söndürmemek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diyerek sunumunu tamamladı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS