Osmangazi, Lofça ile "kardeş şehir" oldu

Osmangazi, Lofça ile "kardeş şehir" oldu
Osmangazi, Lofça ile "kardeş şehir" oldu

Halil ÖZÇOBAN/BURSA,(DHA) - BURSA'nın dünyanın 4 çarşılı köprüden biri olan Irgandı Köprüsü'nü sınırları içinde buluşturan Osmangazi İlçe Belediyesi ile bir diğer çarşı köprü olan Osma Köprüsü'nün yer aldığı  Bulgaristan'ın Lofça Belediyesi ile "kardeş şehir" oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani’nin Lofça Belediye Başkanı Kornelia Marinova’ya yaptığı ziyarette Osma Köprüsü gibi bir başka çarşılı köprünün Osmangazi Belediyesi’nde olduğunu söylemesi, iki belediye arasında kardeşlik köprülerinin kurulmasına vesile oldu. Bunun üzerine Başkan Mustafa Dündar ile Bulgar Başkan Kornelia Marinova, belediyelerinin meclis toplantılarında kardeş şehir olma teklifinde bulundu ve kararlar oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Mustafa Dündar ve Başkan Kornelia Marinova, alınan kararı protokolle resmileştirdi. Osmangazi Belediyesi’nde imzalanan protokolle iki kent arasında ekonomik, sosyal, kültürel dayanışmayla köklü ilişkiler kurulmasını amaçladıklarını belirten Başkan Dündar, “Lofça ile kurduğumuz kardeşliğin dikkat çekici olacağına inanıyorum. Dünyada ender bulunan iki ayrı mimari eserin bulunduğu şehirleriz. Osmangazi Belediyesi olarak, böyle özel bir köprüyü sınırlarımız içerisinde bulundurmaktan dolayı mutluyuz. Bizler, dünyadaki diğer köprülü belediyelerle de kardeşliğimizin sürmesini istiyoruz. Bu kararın ilçemize, şehrimize ve Lofça Belediyesi’ne hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

"İKİ BELEDİYE ARASINDA TEK KÖPRÜ KURULDU"

Lofça Belediye Başkanı Kornelia Marinova da kardeşlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İmzalanan bu protokolün iki ülkeyi daha ileriye taşıyacağını düşünüyorum. Bu protokol kağıda atılan imzalar olarak kalmamalı. İki şehir arasında ortak projeler geliştirilerek kültürel ve sosyal ilişkiler sağlanmalı. Bizler, iki belediye arasında tek köprü kurduk. Özellikle turizme değer katacak bu önemli anlaşmayla, dostluğumuzun daha da pekişmesini amaçlıyorum. Misafirperverliği için Mustafa Dündar’a teşekkür ediyorum” diye konuştu. Kardeş şehir protokolünün ardından Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Lofça Belediye Başkanı Kornelia Marinova, birbirlerine şehirlerini temsil eden hediyeler takdim etti. Ayrıca Başkan Dündar, Kornelia Marinova ile beraberinde heyete Osmangazi Meydanı ve diğer projelerin maketlerinin yer aldığı bölümü gezdirdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS