Osmangazi'de kurban kesim alanları denetlendi

Osmangazi'de kurban kesim alanları denetlendi
Osmangazi'de kurban kesim alanları denetlendi

Muammer İRTEM/BURSA,(DHA) - BURSA'da Osmangazi Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde insan ve hayvan sağlığı adına ilçedeki özel kesim noktalarını denetledi.


Osmangazi Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların kurban ibadetlerini usulüne uygun şekilde yerine getirebilmesi adına çalışmalarını sürdürüyor. Kurbanlıkların hijyenik ortamlarda kesilmesinin sağlanması için oluşturulan Kurban Denetim Komisyonu, ilçe genelindeki özel kurban kesim ve satış noktalarında kontrollerde bulundu. Zabıta, Çevre Koruma ve Kontrol, Sosyal Destek Hizmetleri ve Yapı Kontrol Müdürlükleri yetkililerinden oluşan komisyon, kesim yerlerini başta hijyen koşulları olmak üzere genel kurallara uygunlukları açısından denetledi. Kesimin yanı sıra kurbanlık satışının da yapıldığı tesislerdeki hayvanların, sevk ve sağlık kontrolü belgeleri de incelendi. Denetimlerde görülen eksiklerin giderilmesi için ilgililere gerekli uyarılar yapıldı.


DENETİMLER BAYRAM BOYUNCA SÜRECEK


Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Kadir Özdemir, kurban kesim yerlerinde vatandaşların kurban ibadetini usulüne uygun şekilde yerine getirebilmesi için detaylı incelemelerde bulunduklarını ifade etti. Yaptıkları denetimlerde ilk olarak hijyenik şartlarda kesimin yapılıp yapılmadığı konusuna baktıklarını ifade eden Özdemir, “Kesim yapan işletmeler sağlık memuru veya doktor bulunduruyor mu, revir var mı, kesim yapan kişiler kasaplık belgesine sahip mi, kesim yerleri düzenli olarak dezenfekte ediliyor mu, satılan hayvanların küpesi ve karnesi var mı,  bu hayvanlar çevreye zarar veriyorlar mı? gibi birçok konuda incelemeler yapıyoruz. Eksik olan hususların bayrama kadar tamamlanması için gerekli uyarıları yapıyoruz. Bu denetimlerimizi bayram süresince sürdüreceğiz” dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS