Savunma sanayiine yönelik 12 ürün yerlileşiyor

Savunma sanayiine yönelik 12 ürün yerlileşiyor
Savunma sanayiine yönelik 12 ürün yerlileşiyor

Cansel ORUÇ/BURSA,8DHA)-SAVUNMA Sanayii Başkanlığı (SSM) ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, Milli Savunma Bakanlığı’ndan sertifikalarını aldıklarını kaydeden BEMİS Genel Müdürü Şinasi Güneş,"Elektro optik sistemlerle ilgili Stratejik İşbirliği Anlaşması (SİA) imzaladık. Savunma sanayine yönelik 12 ürünü 1 yıl içerisinde yerlileştirip, fonksiyon testlerini de tamamladıktan sonra seri üretime geçeceğiz” dedi.


Ülkelerin bağımsızlığı için önemli noktalardan birisi olan savunma sanayide yerli üretim noktasında firmalar da elini taşın altına koymak için çalışıyor. Bursa Elektrik Malzemeleri İmalat Sanayii (BEMİS), yüzde 100 yerli ve milli üretim hedeflenen savunma sanayiine de katkı sağlamak için kolları sıvadı. Firma, kendi alanında önce milli savunma sanayine önemli katkılarda bulunmayı ardından da ürünlerini tüm dünyaya pazarlamayı hedefliyor.


BEMİS Genel Müdürü Şinasi Güneş, “Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından başlatılan konsey ve kümelenme çalışmalarına katılmamız, firma olarak bizlere yeni ufuklar kazandırdı. Son 5-6 yıllık süreçte gerek enerji gerekse de uzay, havacılık ve savunma sanayi kümelenmelerinde firmalarımızdaki üretim altyapısını ve yeteneklerini yeni nesil alanlara yönlendirme konusunda çok önemli adımlar atıldı. BEMİS olarak bu çalışmalarda uzmanlık alanımız olan elektrik malzemeleriyle ilgili savunma sanayiine yönelik üretilmesi gereken ciddi komponentler olduğunu gördük ve bu alanda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık” dedi.


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından savunma ve havacılık sektöründe üretim yapan Bursalı firmaların katılımıyla düzenlenen ‘Uludağ Özgün Ürün Projeleri Çalıştayı’nda sunulan 18 proje arasında BEMİS’in projesinin de yer aldığını vurgulayan Güneş, “Projemize gösterilen ilginin ardından motivasyonumuz daha da arttı. Yürüttüğümüz çalışmalar ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSM) ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, Milli Savunma Bakanlığı’ndan sertifikamızı da aldık. Sonra da elektro optik sistemlerle ilgili Stratejik İşbirliği Anlaşması (SİA) imzaladık. Savunma sanayine yönelik 12 ürünü 1 yıl içerisinde yerlileştirip, fonksiyon testlerini de tamamladıktan sonra inşallah seri üretime geçeceğiz” dedi.


 “NATO ÜLKELERİNE DE ÜRÜN SATABİLECEK KONUMA GELECEĞİZ”


Savunma sanayiine üretim yapmanın zor olduğu kadar çok önemli olduğunun altını çizen Güneş, “Bizim SSM ile anlaşmasını yaptığımız 12 komponent, yapılması gerekenin sadece bir bölümü. 200 takımlık bir ürün ihtiyacı var. Bundan sonraki hedefimiz bu 200 takımı da tamamlamak” ifadelerini kullandı. Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi’ne (BASDEC) üye firmalardan bir olduklarını da belirten Genel Müdür Güneş, “Düzenlenen buluşmalar ve alım heyetleri sayesinde Bursalı firmalar savunma sanayiindeki önemli aktörlerle defalarca bir araya geldi. ASELSAN, ROKETSAN ve HAVELSAN gibi büyük firmaların bizleri ziyaret de etmesi ve firmalarımızdaki kabiliyetleri görüp destek vermesi bizim bu konuda cesaretimizi yükseltti. Uluslararası sertifikasyon süreçlerimizi de tamamladığımızda NATO ülkelerine de ürün satabilecek konuma geleceğiz” açıklamasında bulundu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS