Türkiye-Belçika Ticari İlişkileri ve fırsatlar webinarı gerçekleştirildi

Türkiye-Belçika Ticari İlişkileri ve fırsatlar webinarı gerçekleştirildi
Türkiye-Belçika Ticari İlişkileri ve fırsatlar webinarı gerçekleştirildi

Cansel ORUÇ/BURSA,(DHA)-TÜRKİYE Brüksel Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Türkiye ve Belçika arasında 7 yıllık bir aranın ardından bu yıl Kasım ayında JETCO (Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi) Toplantısı’nın yapılacağını açıkladı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonunda, Bursa Avrupa Birliği Bilgi Merkezi işbirliğinde “Türkiye-Belçika Ticari İlişkileri ve Fırsatlar” konulu webinar düzenlendi. BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener’in moderatörlüğünde düzenlenen toplantıya Türkiye Brüksel Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Brüksel Ticaret Başmüşaviri İsmail Gencay Oğuz, DEİK Türkiye–Belçika İş Konseyi Başkanı Aysu Özlem Gökçe, Türk Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği Başkanı Levent Apaydın ve VOKA (Flaman Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) Uluslararası İlişkiler Müdürü Jill Suetens katıldı. İş dünyasının büyük ilgi gösterdiği programda Belçika pazarındaki işbirliği imkanları değerlendirildi.

“BELÇİKA GLOBAL PAZARIN ANAHTARI NİTELİĞİNDE”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Avrupa’nın merkezinde yer alan Belçika’nın, stratejik olarak önem verdikleri pazarlar arasında yer aldığını söyledi. Konumu ve ticari potansiyeliyle ülkenin önemli fırsatlar sunduğunu kaydeden Şener, “Belçika global pazarın anahtarı niteliğinde. Bu pazarı daha etkin bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bursa’dan Belçika’ya ihracat yapan 457 firmamız bulunuyor. Bu sayıyı artırarak mevcut 43 milyon dolarlık dış ticaret açığımızı lehimize çevirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

“7 YILLIK ARA SONRASI JETCO TOPLANTISI YAPILACAK”

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Türkiye ve Belçika arasındaki dostluk ve müttefiklik ilişkilerini ekonomik olarak da pekiştirmek istediklerini vurguladı. Bu doğrultuda iki ülke arasında uzun yıllardır yapılmayan JETCO (Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi) Toplantısının Kasım ayı sonunda Türkiye’de yapılacağını açıklayan Büyükelçi Ulusoy, “Aynı zamanda Flaman ve Valon bölgeleri ile ticaret misyonları düzenlenecek. Bu etkinliklerin Kasım ayının son haftasında İstanbul ve Ankara’da düzenlenmesi planlanıyor. Öncelikle özel sektör Türkiye’ye gelecek, Türkiye’deki muhattaplarıyla B2B’ler yapacak. Sonrasında devletler arasında görüşme olacak. Yaklaşık 7 yıllık bir aranın ardından yapılacak bu toplantı ile yeni dönemin gerçekleri üzerine yeni bir yol haritası oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

800 MİLYAR EURO’YA YAKLAŞAN TİCARET HACMİ

Brüksel Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri İsmail Gencay Oğuz, Belçika’nın 800 milyar euro’ya yaklaşan ticaret hacmi bulunduğunu söyledi. Ülkenin dünya ticaretinde ihracatta 12, ithalatta ise 14. sırada yer aldığının bilgisini veren Oğuz, Belçika’nın ticaretinin yüzde 65’ini Avrupa Birliği ülkeleriyle yaptığını kaydetti. Türkiye’nin Belçika ithalatında 14. sırada yer aldığını ifade eden Oğuz, geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 6,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi.


“BELÇİKA, BURSA İÇİN UYGUN BİR PAZAR”

DEİK Türkiye–Belçika İş Konseyi Başkanı Aysu Özlem Gökçe, konsey olarak diplomatik misyonlarla ticaret hacminin artırılması ve ikili ticaretin geliştirilmesine yönelik görüşmeler düzenlediklerini kaydetti. Belçika’nın sanayi ve Ar-ge noktasında Bursa’nın ihtiyaçları ile örtüşen bir pozisyonda yer aldığına dikkati çeken Gökçe, iş dünyasına özellikle otomotiv, tekstil ve kimya sektöründeki işbirliği fırsatlarına odaklanmaları tavsiyesinde bulundu.

GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI’NIN GÜNCELLENMESİ HEDEFLENİYOR

Türk Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği Başkanı Levent Apaydın, 3 ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerinin daha ileri boyutlara taşınması için ortak etkinlikler organize ettiklerini söyledi. Son dönemde Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi üzerine faaliyetler yürüttüklerini aktaran Aydın, gerek yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yapacakları yatırımlarda gerekse de Türk yatırımcıların Avrupa’ya yapacakları yatırımlarda hukuki ve mali pek çok konuda altyapılarının hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

ANTWERP AVRUPA’NIN İKİNCİ BÜYÜK LİMANI

VOKA (Flaman Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) Uluslararası İlişkiler Müdürü Jill Suetens, Flaman bölgesinin 6,5 milyon nüfusa sahip olduğunu söyledi. Bölgenin Avrupa’nın en büyük ikinci limanı olan Antwerp limanına ev sahipliği yaptığını dile getiren Suetens, “Bölge lojistik açısından sunduğu önemli avantajların yanında petrokimya sektöründe güçlü bir kümelenmeye sahip. Antwerp ayrıca elmas ticaretinin de dünyadaki önemli merkezleri arasında yer alıyor.” dedi?

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS