hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tarihi Alan Uluslararası bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak

  Tarihi Alan Uluslararası bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak
  expand

  Tarihi Alan Uluslararası bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cemhan ŞEN / ÇANAKKALE, (DHA)-ULUSLARARASI Gelibolu Maratonu, Bisiklet Maratonu , Binicilik sporu gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Gelibolu Tarihi Alan, Uluslararası bir etkinliğe daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

  Dünya'nın en büyük spor etkinliklerinden biri olan triatlon organizasyonu 2 Haziran 2024'te tüm dünyadan geniş bir katılımla Tarihi Alan'da gerçekleştirilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde, Türkiye Triatlon Federasyonu'nun organizasyonuyla ve Tarihi Alan Başkanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan etkinlik için binlerce sporcu Gelibolu Yarımadası’na gelecek. Tarihi Alan'ın muhteşem doğası, spora elverişli arazi yapısı ve tarih ile iç içe olan dokusu sayesinde sporcular ve izleyenler için harika bir hafta sonu programı olması bekleniyor.

  Organizasyonla ilgili açıklama yapan Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, "Tarihin tepelerden ve kıyılardan yankılandığı Gelibolu'da dayanıklılık ve zafer ruhu ortaya çıkıyor. Tıpkı askerlerin bir zamanlar bu tarihi toprakların zorluklarıyla yüzleştiği gibi, modern triatletler de kendi mücadelelerini kazanacak. Challenge Gelibolu ile triatletler sırasıyla serin sularda yüzecek, rüzgara karşı bisiklet sürecek, tarihi ve doğal güzelliklerle dolu korunaklı bir bölgede koşacak. Triatletler, tarihin ve triatlonun buluştuğu Gelibolu bölgesinin hem geçmişin yankıları hem de bugünün adımları açısından dayanıklılığın canlı bir kanıtı olduğunu deneyimleyecek" dedi.

  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise "Çanakkale Boğazı'nın sonsuzlukla buluştuğu noktada Gelibolu, zamanı aşan bir cesaretin kanıtı olarak duruyor. Burada, tepelerde ve topraklarda yankılanan yiğitlik sesleri, ulusları ortak bir hafızada birbirine bağlayan birlik, fedakarlık ve kalıcı ruhun öyküsünü anlatıyor. Challenge Gelibolu, sporculara sadece bir yarış değil, aynı zamanda tarih ve güzelliklerle dolu bu toprakların ruhunu hissedebilecekleri bir macera da sunuyor" dedi.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow