AK Parti'li Aksal: Roman açılımı, sorunların çözümünde tarihi adım

AK Parti'li Aksal: Roman açılımı, sorunların çözümünde tarihi adım
AK Parti'li Aksal: Roman açılımı, sorunların çözümünde tarihi adım

EDİRNE,(DHA)- AK Parti  Edirne Milletvekili ve MKYK üyesi Fatma Aksal, Roman vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen 2'nci Aşama Eylem Planı ile Roman vatandaşlara yönelik devlet hizmetlerinin kalitesinin artırılmasındaki iradesini sürdürdüğünü belirterek, ". Roman çocuklarının eğitim olanaklarından her evladımız gibi yararlanması, eğitim-öğretimde sürekliliğin sağlanması, sosyal, psikolojik ve akademik destek alması 2'nci Aşama Eylem Planı'nın öncelileri arasında yer almaktadır" dedi.


Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Roman vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen '2'nci Aşama Eylem Planı 2019-2021' kapsamında bazı milletvekilleri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'u ziyaret ettiklerini söyledi. Aksal, ziyarette Roman vatandaşların eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetlerden yararlanma gibi alanlardan daha çok faydalanma ve bu hizmetlerin kalitesini artırmaya yönelik görüşmelerde bulunduklarını belirtti. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mart 2010 tarihinde başlattığı 'Roman Açılımı'nın Roman vatandaşların sorunlarının çözümü için tarihi nitelikte bir adım olduğunu söyleyen Aksal, bu kapsamda hazırlanan 'Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi 2016-2021 ve 1'nci Aşama Eylem Planı 2016-2018'in amacına ulaştığını, çalışmalar 2'nci Aşama Eylem Planı 2019-2021 ile devam ettiğini kaydetti. Aksal, şunları söyledi:


"2'nci Aşama Eylem Planı'nda öncelik olarak belirlenen eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetlerden yararlanma gibi alanlarda yapılan çalışmalarla Roman vatandaşlarımızın yaşam standartlarının geliştirilmesi hedefleniyor. AK Parti iktidarlarına kadar Roman vatandaşlarımıza yönelik çalışmalar hiçbir dönemde bu kadar çok önemsenmemiş, konuya hep yabancı kalınmış, Roman vatandaşlarımız toplumdaki dışlanmışlıkları yetmezmiş gibi devlet tarafından da adeta yok sayılmışlardır. Bu duruma itiraz yine AK Parti'den gelmiş ve 2002'de iktidara gelmesinin ardından AK Parti, Roman Çalıştaylarıyla başlattığı süreci kararlılıkla sürdürmüştür. AK Parti, 2'nci Aşama Eylem Planı ile Roman vatandaşlarımıza yönelik devlet hizmetlerinin kalitesinin artırılmasındaki iradesini sürdürmektedir. Roman çocuklarının eğitim olanaklarından her evladımız gibi yararlanması, eğitim-öğretimde sürekliliğin sağlanması, sosyal, psikolojik ve akademik destek alması 2'nci Aşama Eylem Planı'nın öncelileri arasında yer almaktadır. Geleneksel meslekleri olan müzisyenlik, demircilik, kalaycılık, sepetçilik, elekçilik, hasırcılık ve bohçacılık gibi iş kollarında bir piyasa oluşturma imkanı kalmadığı için istihdam konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Romanlarımız sosyal güvencesi ve düzenli bir geliri olan iş kollarında çalışmalarını sağlamak amacıyla da Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde İŞKUR tarafından bilgilendirme faaliyetlerinin yapılması, Roman vatandaşlarımıza girişimcilik eğitimlerinin verilmesi ve Roman vatandaşların istihdamını artırmaya yönelik farkındalık faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir."


Milletvekili Fatma Aksal, kentsel dönüşümün yanı sıra ev onarımları ve yeni ev yapımı için maddi destek sağlanarak Roman vatandaşların barınma sorunlarının çözümüne yardımcı olunduğunu belirterek, "Sağlık ve sosyal hizmetlerden de her vatandaş gibi aynı şartlara sahip Roman vatandaşlarımızın bu hizmetlerden yararlanma oranlarının artırılması çalışmaları hızla devam etmektedir. Strateji ve Eylem Planının uygulanmasından sorumlu kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile STK temsilcilerinin bir araya gelerek ve uygulamaları ve öngörülen eylemleri istişare ettiğimiz toplantılarımız da düzenli olarak gerçekleştirilmekte ve Roman vatandaşlarımıza yönelik önyargılarının ortadan kaldırılması için eylem planımızda yer alan tüm faaliyetler eksiksiz yerine getirilmektedir" dedi.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS