Edirne Belediyesi'nden su tasarrufu çağrısı

Edirne Belediyesi'nden su tasarrufu çağrısı
Edirne Belediyesi'nden su tasarrufu çağrısı

 

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Belediyesi, su ihtiyacının karşılandığı barajlardaki kuraklıklar nedeniyle su kesintilerinin yaşanması üzerine vatandaşlara suyu tasarruflu kullanma çağrısında bulundu.

Edirne Belediyesi, kentin su ihtiyacının karşılandığı Kayalıköy Barajı’nda aşırı kuraklık sebebi ile su seviyesinin yüzde 3 seviyelerine düştüğünden içme ve kullanma suyu alınamayacağını Devlet Su İşleri  Bölge Müdürlüğü'nce kendilerine bildirildiğini açıkladı. Açıklamada, "Belediyemizce Edirne merkez içme kullanma suyu ihtiyacının yüzde 70’inin Süloğlu Barajı’ndan, yüzde 30’unun ise Paşaçayırı mevkiindeki derin su kuyularından karşılanması planlanmıştır. Ancak; 1989 yılında yapım işlerine başlanan ve 1992 yılında işletmeye alınan Süloğlu Barajı- Edirne arasında Q800 mm çapında asbest çimentolu içme suyu isale hattının ekonomik ömrünü tamamlaması sebebiyle, ihtiyaç duyulan içme ve kullanma suyunun şehir merkezinde iletimi sağlanamamıştır. Bu sebeple, Süloğlu Barajı-Edirne Q800 mm  AÇB isale hattı ile Kayalıköy Barajı - Edirne Q1000 mm çelik isale hattı Süloğlu Barajı- Edirne isale hattının 6'ncı kilometresi Küküler köyü mevkiinde bağlantısının yapılması planlanmış ve yapım işlerine acil olarak başlanmış ve kısa sürede yapım işleri tamamlanmıştır. Hattın tamamlanması ile test işlemleri yapılmış ve test işlemleri esnasında Mevcut AÇB boru hattının ekonomik ömrünü tamamlaması sebebiyle hat üzerinde toplam 22 noktada patlaklar meydana gelmiş ve Belediyemiz Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerince tamir ve onarımları yapılmıştır" denildi.

Açıklamada, 18 aralık günü Süloğlu Barajı’ndan içme ve kullanma suyu temini için önce mevcut hat üzerindeki su boşaltıldığı belirtilerek, "Daha sonra da kademeli olarak düşük debilerde hat doldurulmuş, hattın içindeki hava vantuzlar sayesinde atılmış ancak sürecin uzun sürmesi sebebiyle şehir merkezinde bulunan depolarımız dip seviyelere inmiş ve şehir merkezinde özellikle yüksek kesimlerde su kesintileri yaşanmaya başlamıştır. Su iletiminin ihtiyacı karşılayacak seviyeye gelmesi  19.12.2020 cumartesi saat 23.00’ü bulmuştur. Şehir merkezindeki depolarımızın istenilen seviyeye gelmesi ile birlikte Şehir Merkezindeki  su sıkıntısı yaşanan bölgelerde şikayetler azalmıştır. Halen Şehir merkezinde içme ve kullanma suyu iletiminin sağlanamadığı şehrin en yüksek kotlu bölgeleri bulunmaktadır. Bu gece geç saatlerde şehir merkezinin tamamında sorunun çözüleceği ve su iletiminin tüm konut, ev ve iş yerlerine vb. sağlanacağı öngörülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Trakya Bölgesi'nde son 91 yılın en kurak dönemini yaşandığı ifade edilen açıklamada, "DSİ verilerine göre bölgedeki baraj seviyeleri yüzde 20 seviyesinin altına inmiş, yeraltı suları da yüzde 85 azalmıştır. Son yılların en kurak dönemini yaşadığımız bu günlerde halkımızın su tasarrufu konusunda özen göstermesi bilinçsizce tüketimin önüne geçilmesi gelecekte yaşanacak su kıtlığının önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir" denildi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS