hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Edirne'de İstiklal Marşı'nın kabulünün 103'üncü yılı töreni

  Edirnede İstiklal Marşının kabulünün 103üncü yılı töreni
  expand

  Edirne'de İstiklal Marşı'nın kabulünün 103'üncü yılı töreni

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE'de, İstiklal Marşı'nın kabulünün 103'üncü yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası nedeniyle tören düzenlendi. Törende Sosyal Bilimler Meslek Lisesi'nin hazırladığı oratoryo ve ilkokul öğrencisi Zeynep Sare Sorak'ın okuduğu İstiklal Marşı, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

  İstiklal Marşı'nın kabulünün 103'üncü yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Haftası nedeniyle Edirne Sosyal Bilimler Lisesi'nce Halk Eğitim Merkezi'nde tören düzenlendi. Törene Edirne Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, CHP Edirne Milletvekili Baran Yazgan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile çok sayıda davetli katıldı.

  Törende konuşan Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Metin Çermaoğlu, Mehmet Akif Ersoy'un sarsılmaz bir imana sahip, dava adamı olduğunu söyledi. Çermaoğlu, "Türk şiirinde bu kadar kendi kendisi olabilen, yüksek ahlak sahibi, mütevazı ve ilkeli, entelektüel kapasitesi son derece yüksek, yaşadığı dünyanın farkında bir başka şair zor bulunurdu. Akif aynı zamanda bir milli mücadele kahramanıdır. Milli mücadeleye katılmak için Ankara'ya gelir, yüreğindeki iman ve umudu cami kürsüsünden, eşraf ziyaretlerine kadar sohbet, vaaz, davet, gözyaşı ve şiirle haykırır. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazmak nasip etmesin diyen Akif'i ve İstiklalimizi borçlu olduğumuz aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum, ruhları şad olsun" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

  Çermaoğlu'nun konuşmasının ardından ilkokul ve ortaokullar arası istiklal marşını güzel okuma ile liseler arası kompozisyon yarışmalarında derece giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreni sonunda ilkokullar arası İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışması birincisi, Yüksel Yeşil İlkokulu öğrencisi Zehra Sare Sorak İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını da okurken, Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri de 'Türk'ün Özü, Akif'in Sözü' temalı oratoryo sergiledi. Şiirin okunması ve oratoryo sırasında salondakiler duygu dolu anlar yaşadı.(DHA)

  FOTODĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow