hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhuriyet döneminin tapu kayıtlarındaki portre fotoğraflar sergilendi

  Cumhuriyet döneminin tapu kayıtlarındaki portre fotoğraflar sergilendi
  expand

  Cumhuriyet döneminin tapu kayıtlarındaki portre fotoğraflar sergilendi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Turgay İPEK / ERZURUM, (DHA)- ERZURUM, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde Öğretim Görevlisi Ayşe Özdemir tarafından hazırlanan, ‘Tapu Mirası: 1923-1929 Yılları Arası Erzurum Tapu Portreleri’ adlı sergi sanatseverlerle buluştu.

  Erzurum Müzesi'nde düzenlenen serginin açılışına Vali Mustafa Çiftçi, 9'uncu Kolordu Komutanı Tevfik Algan, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Vekili Mehmet Akarsu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Ömer Çomaklı, Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, ER-VAK Başkanı Erdal Güzel ve davetliler katıldı.

  Serginin açılışında konuşan Vali Mustafa Çiftçi, böylesine anlamlı ve farklı bir çalışmanın yapılmasından dolayı Özdemir'e teşekkür etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi 'Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür ve sanatsız kalan toplumun hayat damarlarından biri kopmuştur' sözünü hatırlatan Çiftçi, "Bu tür etkinlikler şehir hayatına hareket getirmesi açısından çok anlamlı. Bugünkü çalışma 1923 ile 1929 yılları arasında tapu dairelerindeki kıyafetleri, portreleri ve dönemi anlatması açısından çok kıymetli bilgiler veriyor. Fotoğraflara baktığımızda o dönemin insanını, yaşam şeklini yansıttığını görüyoruz" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı da üniversitelerinin sanata ve kültüre verdiği değeri paylaşmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Çomaklı, "Üniversitemiz kuruluşundan bu yana eğitimden araştırma anlamında topluma katkı alanında önemli önemli misyon üstlenirken aynı zamanda sanatı, kültürü ve sporun önemini de her zaman vurgulamıştır. Sanatsal ve kültürel faaliyetler öğrencilerimizin ve personellerimizin kişisel gelişimi sağlamının yanı sıra topluma ve çevreye duyarlı bireyler olarak yetiştirilmelerinde önemli katkı sağlamaktadır. Ayşe Özdemir'in 1923-1929 tarihleri arasında tapu kayıtlarında bulunan fotoğraflarla hazırlandığı sergide o tarihteki yaşamış insanlarının yüz ifadeleri, giyim tarzları, duruşları ve ruh hallerini bizlere yansıtarak somut bir pencere açmaktadır" dedi.

  Öğretim görevlisi Ayşe Özdemir, serginin 1923-1929 yılları arasında yani Cumhuriyet'in ilk yıllarında Erzurum'da yaşamış şahsiyetlerin tapu kayıtlarındaki 50 portre fotoğraftan oluştuğunu söyledi. Buradaki amacının aslında tapu kayıtlarının sadece birer belge olmadığını aslında sanatsal ve tarihi açısından da birer kaynak olabileceğini göstermek olduğunu ifade eden Özdemir şunları söyledi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Bu sergiyi gezdiğimizde o döneme ait bir çok bilgi edinebileceğiz. Örneğin o dönemde yaşamış insanların yüzleri, kıyafetleri daha sonra halleri duruşları hepsi bize o döneme ait bilgiler verecek. Bu çalışma yaklaşık bir yıl sürdü. Çünkü eleme de oldu. O dönemi anlatacak hikayelerin farklı kıyafetlerin olması açısından biraz araştırmamız uzun sürdü. Şöyle bir şey de var. Bu portrelere baktığımızda o dönemdeki mahalle adları meslekleri ile kıyafetlerini karşılaştırdığımızda çok ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Kadınların çoğu aynı tip olduğu için sergiye koymadık. Ama daha ilerleyen safhalarda onlara da yer vereceğiz." (DHA)

  FOTOĞRAF

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow