DSİ, Hatay’da 5 baraj ve 3 gölet inşa etti

DSİ, Hatay’da 5 baraj ve 3 gölet inşa etti
DSİ, Hatay’da 5 baraj ve 3 gölet inşa etti

Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay),(DHA)- DEVLET Su İşleri (DSİ), Hatay'a ve ilçelerine yapılan yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye, derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam edildiği belirttti.

DSİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Hatay’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadığı kaydedildi. Hatay’da 5 baraj 3 gölet inşa ederek vatandaşın hizmetine sunulduğu belirtilen açıklamada, barajların en önemlilerinden birinin  Büyük Karaçay Barajı olduğu, barajın temelden yüksekliğinin  105 metre olduğu ve 53,67 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip bulunduğu belirtildi. Depolanacak su ile Antakya ve Defne merkez ilçeleri ile Samandağ ilçesi ve 16 mahalleye yıllık 70,64 milyon metreküp içme suyu sağladığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, su kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesine devam edildiği, Hatay’da kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirecek 3 baraj daha inşa edildiği, 1 barajın da yükseltilerek verimliliğinin artırılmasına çalışıldığı ifade edildi. İnşaatı tamamlanarak su tutulan 9.271 metre kret uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kretine sahip Reyhanlı Barajı ile hem Amik Ovası’nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkınlardan korunacak.


TAHTAKÖPRÜ BARAJI TAMAMLANDI

Hatay’da yer alan Tahtaköprü Barajı’nın yükseltilmesi projesi ilin  kalkınması adına ele alınan  en önemli çalışmalar arasında yer aldığı belirtilen açıklamada, “Tahtaköprü Barajı Projesi ile baraj kreti 9 metre yükseltilerek ilave 146 hektometre küp ilave depolama sağlanacak. Proje ile mevcut duruma ilave 346.140 dekar ilave sulama sahası için su temini sağlanarak toplamda 415.000 dekar tarımsal sulama sağlandığı gibi yıllık 20 Gw elektrik üretimi de yapılacak. Ceyhan Havzasından Kılavuzlu ana kanalı vasıtası ile Asi Havzasına su aktarımı sağlanacak. Tüm bunların yanı sıra projenin taşkın kontrol faydası bulunmaktadır. Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi işi kapsamında ilk kez Ceyhan Nehrinin suyu Amik Ovasına ulaştırıldı” denildi.


HATAY’IN MÜMBİT TOPRAKLARI SUYA KAVUŞTU

Yapılan yazılı açıklamada, Hatay’ın bereketli topraklarına bereket katmak için 12 çok önemli sulama tesisini inşa ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürlüğü, son 17 yılda inşa edilen sulama tesisleriyle 87.027 dekar araziyi sulamaya açtıklarını, çiftçilere yıllık 67 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladıklarını belirtilerek “Sulamaya açılan bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 14 sulama tesisi projesi ile 133.230 dekar mümbit arazinin daha sulamaya açılacak” denildi.


SU TEMEL BİR İHTİYAÇTIR

Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi:

“İnsan ve bütün canlıların hayatlarını sürdürmeleri için vazgeçilmez olan su, özellikle de içme suyu, “olmazsa olmaz” olarak nitelendirilen temel bir ihtiyaçtır. Sosyal ve ekonomik gelişme ile birlikte hayat standartlarının yükselmesi, kişi başına içme ve kullanma suyu ihtiyacını da önemli ölçülerde arttırmaktadır. Bu sebeple, yeni su kaynaklarının geliştirilmesi ve bunların toplumun kullanımına sunulması için yeterli finansmanın sağlanması sadece gerekli değil, aynı zamanda bir zorunluluk haline gelmiştir. DSİ tarafından yapılan tüm içme suyu faaliyetleri (isale hatları, arıtma tesisleri vb.) ile hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız. Gayemiz, içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmaması ve tüm halkımızın insan sağlığına uygun, güvenilir su içmesini sağlamaktır. Bu kapsamda Hatay’da bugüne kadar 4 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesisler ile Hatay şehir merkezine yıllık toplam 94 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz. Hatay’ın bir başka problemi de sel ve taşkınlar. Bu kapsamda Hatay’da 78 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek, Hatay şehir merkezi ve 74 meskûn mahal ve 2 bin 204 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 9 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.”


FD(BK/   ),19.02.2020,


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS