Tural: Esnaf için tedbir alınmalı

Tural: Esnaf için tedbir alınmalı
Tural: Esnaf için tedbir alınmalı

 

Nurettin ARKAN/ISPARTA,(DHA)- ISPARTA Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, koronavirüs salgını nedeniyle bazı sektörlerde işlerin durma noktasına geldiğini belirterek, hükümetten bu konuda esnafa yönelik acil tedbirler almasını beklediklerini söyledi.

Isparta Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, hükümetin koronavirüse karşı almış olduğu tedbirlerin, sağduyulu açıklama ve şeffaf bilgilendirmelerin esnaf teşkilatı, vatandaşlar ve tüm dünya ülkeleri tarafından takdirle karşılandığını söyledi. Başkan Tural, "Hükümetimizin şu ana kadar almış olduğu tüm önlemleri, esnaf teşkilatı olarak sonuna kadar destekliyoruz. Yurt dışı giriş, çıkış yasakları, tüm okullarda eğitime ara verilmesi, Spor, kültürel vb. etkinliklerin ileri bir tarihe ertelenmesi kararları yerinde, doğru ve bizler adına alınmış kararlardır. Bunun yanında İçişleri Bakanlığı genelgesiyle sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmasına karar verildi. Ancak bu kararlarla birlikte işleri durma noktasına gelen bu sektörlerdeki esnaf ve sanatkârlarımızın hükümetimizden beklentisi de haklı olarak beraberinde gelmiştir" dedi.

Özellikle toplu taşıma faaliyetlerini yürüten okul servis aracı işletmecisi, kantin işletmecisi gibi esnaflar başta olmak üzere otobüs, pastane, lokanta ve umuma açık olan işletmelerin işlerinin bir hayli azaldığını vurgulayan Başkan Tural, "Bu bağlamda esnaflarımızın kullanmış olduğu kredilerin geri ödemeleri, vergi, Bağ-Kur ve SGK primi ödemelerinin belli bir takvime ötelenmesi, mart ayında verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerin ödeme ve sürelerinin uzatılması büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda işverenlerin iş yeri kiraları ve elektrik, su gibi faturaları da ertelenmelidir. Verilecek faizsiz can suyu kredisi de esnafımızı büyük ölçüde rahatlatacaktır. İki aydan fazla Bağ-Kur prim borcu olan esnafımız muayene olup ilacını maalesef alamıyor. Prim borcu olan esnafımızın ve ailesinin yılsonuna kadar ilaç alabilmesinin önü açılmalı, prim borcu olan esnafımızın ilaç ihtiyacı karşılanmalıdır. Her türlü virüse karşı alınması gereken tedbirlerden biri de vatandaşlarımızın ilaca ulaşabilirliğinin önünün açılması olacaktır. Hükümetimizin bu konuda gereğini yapacağına olan inancımız tamdır" diye konuştu.

MASASINA AFİŞ KOYDU

Isparta Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural ayrıca masasına üzerinde "Darılmak yok. Halk sağlığı için bir süre tokalaşmıyoruz" yazılı afiş de koyarak koronavirüse karşı tokalaşma tedbiri aldı. Başkan Tural bu konuyla da ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Koronavirüsle ilgili devlet tüm önlemleri alıyor ve bizlerden de tedbirli davranmamız konusunda hassas olmamızı istiyor. Bu tedbirlerden biri de Sağlık Bakanımızın da dediği gibi 'tokalaşmayın yakınlaşmayın' uyarısıdır. Şimdi biri elini uzattığında eli havada kalıyor. Ben de böyle bir uyarı notu bırakarak bunun izahını yapmış oldum. Bizler de virüsün yayılmaması için gereken hassasiyeti göstermeliyiz."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS