hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bergama'da folklorik deve gösterisi festivali düzenlendi

  Bergamada folklorik deve gösterisi festivali düzenlendi
  expand

  Bergama'da folklorik deve gösterisi festivali düzenlendi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA)-İZMİR'in Bergama Belediyesi katkılarıyla Bergama Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği ile birlikte her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bergama Folklorik Deve Gösterisi Festivali yapıldı. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Hem Bergama'da kış aylarında iç turizmi artırması hem bölge insanımızın tarımsal faaliyetlerinin azaldığı dönemde bölgemizin en iddialı güreşlerine sahne olan bu organizasyonumuz festival halinde gerçekleşiyor" dedi.
   
  Bergama Belediyesi'nin katkılarıyla organize edilen güreşlerde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden gelen 160'tan fazla pehlivan deve güreşti. Bergama'da Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu ile iş birliğiyle bugün düzenlenen ve girişlerin ücretsiz olduğu geleneksel folklorik deve gösterisi festivali yoğun katılımla gerçekleşti. Bergama Deve Güreşi Alanı'nda Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinin baş pehlivanlarının buluştuğu develer güreşti. Folklorik deve gösterisini, Bergama Kaymakamı Avni Oral, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama resmi daire müdürleri, AK Parti Bergama İlçe Başkanı Sebahattin Güzel, İzmir Ülkü Ocakları Başkanı Soner Erkan Yıldız, Bergama protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve 10 bine yakın vatandaş izledi.

  'FESTİVAL HALİNDE GERÇEKLEŞİYOR'
  Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Batı Anadolu'nun tamamının köklü geleneklerinden birisi de folklorik deve gösterisidir. Göreve geldiğimiz günden beri önemli kültür değerlerimizden Folklorik Deve Gösterisi Festivali'ni yıllardır gerçekleştiriyor olmamızın mutluluğunu yaşıyoruz. Hem Bergama'da kış aylarında iç turizmi artırması hem bölge insanımızın tarımsal faaliyetlerinin azaldığı dönemde bölgemizin en iddialı güreşlerine sahne olan bu organizasyonumuz festival halinde gerçekleşiyor. Bu muhteşem günde yanımızda olan başta başpehlivan develeriyle katılan misafirlerimize, komite üyelerine ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

  Bergama Kaymakamlık Kupası, Bergama Belediye Başkanlığı Kupası, Bergama Jandarma Komutanlığı Kupası, Bergama Emniyet Genel Müdürlüğü Kupası, Bergama AK Parti Gençlik Kolları Kupası, Bergama Ülkü Ocakları Kupası, Bergama Deveciler Derneği Kupası sahiplerini buldu.(DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow