hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Kadın Dostu Kent' Bergama

  Kadın Dostu Kent Bergama
  expand

  'Kadın Dostu Kent' Bergama

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BERGAMA (İzmir), (DHA)-İZMİR'in Bergama ilçesi belediyesi, sosyal belediyecilik çerçevesinde; kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık oluşturmak amacıyla 5 yıldır çeşitli projeler hayata geçiriyor.  Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, 'Kadın Dostu Kent' anlayışından yola çıkarak, kadınların toplumsal yaşamda daha çok yer almasını sağlamak için hayata geçen projeleri geliştirmeye devam ettiklerini belirtip, "Doğumdan ölüme yanlarında olmak için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

  Bergama Belediyesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi'mizde yılda ortalama 850 kadına hobi ve meslek edinme kursuyla destek veriyor, sanat atölyelerinde dikiş, nakış, iğne oyası, kanaviçe, resim, seramik ve pastacılık gibi ücretsiz kurslar düzenliyor. Özellikle kız çocuklarının kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla Bergama Belediyesi üniversiteye hazırlık ve KPSS kursları veriliyor. Kurulan merkezle coğrafi işaretli Bergama halısı dokuma kursuyla kadınların hem meslek öğrenmesini hem ekonomik gelir elde etmesini sağlanıyor.

  'HOŞ GELDİN BEBEĞİM PROJESİ'
  'Hoş Geldin Bebeğim' projesiyle ise Necla - Mithat Öztüre Bergama Devlet Hastanesi'nde doğum yapanlara bebeklerinin ilk anda ihtiyacı olan eşyalardan oluşan hediye paketi takdim ediliyor. Hediye aketlerinde, zıbın, şampuan, ıslak mendil, çorap, bebek bezi yer alıyor.

  PROJELER KADINLAR İÇİN
  Bergama Belediyesi, ihtiyaç duyan herkesin İzmir'e tedavi gördükleri hastanelere taşınması, gıda kolisi ve kıyafet yardımı, aşevinden evlere servis yemek hizmeti, evde bakım hizmetleri, ev eşyası ve inşaat malzemesi desteği, odun ve kömür dağıtımı, 'Kız çocuklarımız okusun' diye öğrenim yardımı, hijyen paketi, hasta aracı ve engelli aracı hizmetleriyle kadınların tüm konularda ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyor. Her yıl eğitim - öğretim dönemi başında ilkokula başlayan öğrencilere ücretsiz okuma yazma eğitim seti hediye ederek aile bütçelerine katkıda bulunuyor. Bergama Kültür Merkezi'nde kadınların kişisel gelişimlerine yönelik söyleşi, seminer, panel, el emeği sergiler, kitap günleri gibi çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenliyor. Rahmi Yeşilsoy Engelliler Merkezi'nde çocukların el becerilerini geliştirirlerken annelerin kursa katılımını sağlayarak sosyalleşmesini, sosyal ve psikolojik destek almalarını sağlıyor. 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleriyle farkındalık oluşturmaya çalışılıyor. Sosyal Market ile ihtiyaç sahibi kadınlara yardım sağlıyor. 65 yaş üstü bakıma muhtaç vatandaşlara yönelik evde bakım hizmetleri sunuluyor. Bergama Belediyesi'nin spor tesislerinde kadınlara yönelik pilates, fitness, yüzme ve tenis kursları düzenleniyor. Voleybol başta olmak üzere çeşitli spor dallarında takımları bulunan Bergama Belediyesi, 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesiyle çocuklar, kadınlar ve engeliler için yüzme kursu etkinlikleri düzenliyor. Vizyon projelerden Millet Bahçesi'yle Bergama'da yaşayan kadınlar çocuklarıyla keyifli vakit geçirebilecekleri alanlar oluşturuluyor. Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Bergama Organize Sanayi Bölgesi, Yaş Meyve ve Sebze Kurutma Tesisi ile kadınlara istihdam olanağı sağlanıyor.

  'KADINLARIMIZ İÇİN PROJE ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'
  'Kadın Dostu Kent' anlayışından yola çıkarak, kadınların toplumsal yaşamda daha çok yer almasını sağlamak için hayata geçen projeleri geliştirmeye devam ettiklerini belirten  Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Kadınlarımız için 5 yıldır projeler ürettik. Kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durması, sosyal aktivitelerde bulunması, hobi edinmeleri için uğraştık ve çalıştık. Onların istihdamına çeşitli projelerle destek verdik. Doğumdan ölüme yanlarında olmak için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.(DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow