hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Buca BSM'den bu yılın ilk 3 ayında 3 madalya

  Buca BSMden bu yılın ilk 3 ayında 3 madalya
  expand

  Buca BSM'den bu yılın ilk 3 ayında 3 madalya

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İZMİR, (DHA)-BUCA Belediyesi'nin bilim üssü Buca Bilim ve Sanat Merkezi'nin (BSM) 2023 yılın ilk aylarında Tayvan, Endonezya ve İtalya'da gerçekleştirilen uluslararası bilim fuarlarına katılan öğrencileri, 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile döndü.

  Türkiye'deki beyin göçünü durdurmak ve eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacı ile Buca Belediyesi tarafından hayata geçirilen Buca Bilim ve Sanat Merkezi, dünya çapında başarılar kazanmayı sürdürüyor. BSM öğrencilerinden Aslı Karataş, 8-12 Mart tarihlerinde Endonezya'da gerçekleştirilen (Youth International Science Fair YISF) Uluslararası Gençlik Bilim Fuarı'nda 'Mühendislik ve İnovasyon' kategorisinde dünya birincisi olarak altın madalya kazandı. Öğrencilerden Murat Işık, İtalya Bilim ve Teknik Dernekleri Federasyonu tarafından 18-20 Mart tarihlerinde organize edilen ve dünyanın dört bir yanından gençleri projeleri ile bir araya getiren Uluslararası Gençlik ve Bilim Fuarı'na katılım sağladı. Işık, 'Biyoinformatik' kategorisinde dünya ikincisi olarak gümüş madalya almaya hak kazandı.

  TAYVAN'DAKİ YARIŞMAYA KATILDI
  BSM öğrencilerinden Rumeysa Çiçek ise 5-10 Şubat tarihlerinde Tayvan Bilim Merkezi tarafından 24 ülkeden gençlerin yarıştığı (Taiwan International Science Fair) Tayvan Uluslararası Bilim Fuarı'nda 'Biyokimya' kategorisinde dünya üçüncüsü olarak bronz madalya elde etti.
  Öte yandan BSM öğrencilerinin 4 projesi, TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda finale kalmaya hak kazandı.  Projeler; fizik, kimya, biyoloji ve teknolojik-tasarım alanındaki 27 bin başvuru arasından seçilerek finale kaldı.

  'GENÇLERİMİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'
  Elde edilen başarıların Buca ve Türkiye için gurur kaynağı olduğunu belirten Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, "Bilim, sanat ve teknolojiye ilgi duyan gençlerimizi BSM çatısı altında buluşturmaya, yarınlarımız için gençlerimizi desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.(DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow