Hızal: Soyer, hayal satmaya devam ediyor

Hızal: Soyer, hayal satmaya devam ediyor
Hızal: Soyer, hayal satmaya devam ediyor

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 550 gününü değerlendirdiği toplantının ardından açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "Soyer her zaman ki gibi hayal sattı" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Tunç Soyer'in 550 günün değerlendirdiği toplantıda sadece 'hayal sattığını' söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 550 gün değerlendirme toplantısın az da olsa yaptıklarını anlatmasını beklerken 'cek', 'cak' ile biten cümleler duyduklarını belirten Hızal, "Şunu gördük ki Tunç Soyer'in tiyatral açıdan sahne performansı oldukça iyiydi. Ancak bir belediye başkanı icraatları açısından yine başarısız bir performans sergiledi. İzmirliler, sahnede Tunç Soyer'in her zamanki klasik şovunu izledi. Bu sunumda şunu çok net bir şekilde gördük ki, Tunç Soyer'in öncelikleriyle İzmir'in ve İzmirlilerin öncelikleri ne yazık ki örtüşmüyor"  ifadelerini kullandı.

Değerlendirme toplantısının nerdeyse yarım saatini tarım politikalarına ayrıldığını söyleyen Hızal, Tunç Soyer'in tarım sorunlarını kökten çözüyor izlenimi oluşturmaya çalıştığına dikkat çekerek, “Kadifekale ve Kültürpark'ta üretici pazarı adı altında ne üreticiye ne İzmirlilere hiçbir faydası olmayan pazarlar açtı. İzmir Mozzarellası'nı sadece 28 mandayla dünyaya duyurabileceğine inanacak kadar hayalperest bir belediye başkanını ilk kez görüyoruzö açıklamasında bulundu. Tunç Soyer'in 'Başka bir tarım mümkün' sloganına gönderme yapan Hızal, “Hayvancılığın en yoğun olduğu ilçelerden biri olan Kiraz'da aylardır devam eden su sorununu çözemeyen Tunç Soyer'in sunumunda tarım ve hayvancılığı destekleyecek su göletleri yaptığını iddia etmesi gerçekten uzak bir yaklaşımın komik bir ürünüdür. Başka bir tarımın mümkün olduğunu sıkça dile getiren Soyer, sadece bir kooperatifin kalkınmasından mı bahsediyordu? KÖYKOOP'un üyesi olmayan üreticilere de az da olsa destek veriyor mu çok merak ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Tunç Soyer'in 31 Mart seçimlerinde İzmir'deki koku problemini ortadan kaldıracağını iddia ettiği sözleri hatırlatan Hızal, “Maalesef ki 550 günlük süreç içerisinde bu sorunu ortadan kaldırmak adına hiçbir olumlu adım atmamıştır. Körfezde yüzme vaadinin bizlerce hayal olduğunu iddia eden Tunç Soyer, her sorunda olduğu gibi körfezin temizlenmesi konusunda da bilimsel gerçeklikten uzak bir projeyle karşımıza çıkıyor. Oysa ki biz, körfezdeki uzun yılların birikimi olan kirliliğin sorumlusunun İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu ve bu kirliliğin temizlenmesi için sirkülasyon kanallarının açılması gerektiğini biliyoruz. Soyer, hangi bilimsel rapora dayanarak bu kanalların açılması fikrinden vazgeçmiştir merak ediyoruz" dedi.

"KÖRFEZDE YÜZMEK NE YAZIK Kİ HAYAL"

Yağmursuyu ve kanalizasyon sistemlerinin ayrıştırılması konusunda da hiçbir adım atılmadığını vurgulayan Hızal, “Soyer, yakın dönemde yine 'yakında ihaleye çıkacağız, tespitlerimizi yaptık' gibi muğlak ifadeler kullanmıştır. Oysa biz biliyoruz ki bu konuda İzmir'in kaybedeceği bir günü bile yok. Çünkü toplam yapılması gereken hat uzunluğu yaklaşık 5 bin km olmasına karşın, maalesef Tunç Soyer döneminde bu çalışma 1 metre dahi yapılmamıştır! Tunç Soyer'in söylemiyle evet, bizce yakın zamanda hatta bu şekilde giderse uzak gelecekte de körfezde yüzmek bir hayal olacak! Sadece bizler için değil, çocuklarımız hatta torunlarımız için de" diye konuştu.

“TRAFİK SORUNU HER GEÇEN GÜN ARTARAK DEVAM EDİYOR"

550 gün değerlendirme toplantısının kentteki en büyük problemlerden olan trafik açısından da hayal kırıklığı olduğunun altını çizen Hızal, “550 gün sonrasında trafik sorununu gidermek adına Altınyol'da şerit yönünü değiştirmek ve şehrin birkaç noktasına, belirli saatlerde çekici hizmeti vermek dışında hiçbir çalışmasını göremedik" ifadelerini kullandı. Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan bahsedilmediğini söyleyen Hızal, "Şu an İzmir'de ağır aksak da olsa devam eden Narlıdere Metrosu projesi, Mavişehir'deki opera binası, tamamlanan ve kendisinin sadece açılışında bulunduğu Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisindeki Biyogaz Tesisi gibi bazı yatırımlara biz biliyoruz ki, Tunç Soyer'in hiçbir katkısı yoktur. Bunların tamamı önceki dönem belediye başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu'na aittir. Konuşmasında en azından bu şehirde iyisiyle kötüsüyle 15 yıl belediye başkanlığı görevini üstlenmiş Aziz Bey'den de bahsetmesini beklerdik" ifadelerini kullandı.

"SOYER, HAYAL SATMAYA DEVAM EDİYOR"

Soyer'in, kentin arka sokaklarındaki vatandaşlara hizmet götürme sözlerini hatırlatan Hızal, "550 günlük performansında suya yaklaşık yüzde 50 zam yaparak, Türkiye'nin en pahalı suyu unvanını kısa süreliğine kaptırdığı İstanbul'dan geri aldı. Yine ulaşımda 60 yaşa yüzde 60 ve genel itibariyle yüzde 45 zam yapan Soyer, İzmir'in ulaşım noktasındaki tek doğrusu olan 90 dakika uygulamasını da kaldırarak olumsuz anlamda kendisini tarihe yazdırmıştır. Kısacası Tunç Soyer yaptıklarını değil, yapmayı planladığı bazı projelerden bahsederek bol miktarda -cek, -cak ifadeleriyle sahne performansına artı katmıştır. Yani Tunç Soyer, İzmir'e hayal satmaya devam ediyor" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS