İzmir'den Azerbaycan'a destek mesajı

İzmir'den Azerbaycan'a destek mesajı
İzmir'den Azerbaycan'a destek mesajı

AZERBAYCAN İşadamları Konfederasyonu Türkiye Temsilcisi Asif Kurban, saldırıda bulunan Ermenistan’ı kınamak ve Azerbaycan'a destek verilmesi kapsamında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'i makamında ziyaret etti.
Azerbaycan İşadamları Konfederasyonu Türkiye Temsilcisi Asif Kurban, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'i ziyarete geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir iş dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanları da toplantıya katıldı. Valilikteki görüşme sonrası ortak deklare edilen destek mesajında, Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğu ve Ermenistan’ın bölgedeki barışı bozacak saldırılarını bir an önce durdurması yönünde görüş bildirildi. Hazırlanan ortak metinde şu ifadeleri dile getirildi:
"30 yıla yakın bir süredir Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan Devleti uluslararası hukuku tanımayan tutumu ile bölgede barışı tehdit etmeyi sürdürüyor. Azerbaycan’a yönelik 27 Eylül günü yeniden başlayan ve Bölgemizdeki barış çabalarını yok sayan Ermenistan saldırılarını üzüntüyle öğrendik ve Bölgeyi yakından takip ediyoruz. Ermenistan Devleti, Uluslararası Hukuk, Uluslararası İnsan Hakları Kuralları ve özellikle 1949 yılında kabul edilen Cenevre Sözleşmesi’ni dikkate almamakta, Hukuku bozmaya devam etmektedir.  Sivil kayıplara da yol açan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan Devleti, bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Azerbaycan Devleti, meşru müdafaa hakkını kullanarak, sivil halkın güvenliğini sağlamak ve toprak bütünlüğünü korumak için tüm cephe boyunca karşı saldırı başlatmıştır. Azerbaycan’ın, kendi halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını destekliyor, bu süreçte Türk iş dünyasının Azerbaycan’a desteğinin tam olduğunu belirtmek isteriz. Ermenistan’ın bu saldırılarını durdurmasını ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesini talep ediyoruz. Bu vesileyle şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı dileriz. Hepimiz, her zaman Can Azerbaycan’ın yanındayız" .

İZMİR, DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS