hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tarımın başkentinde Ödemiş'te ilk tarım fuarı kapılarını açtı

  Tarımın başkentinde Ödemişte ilk tarım fuarı kapılarını açtı
  expand

  Tarımın başkentinde Ödemiş'te ilk tarım fuarı kapılarını açtı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Buse BAĞCI / ÖDEMİŞ (İzmir), (DHA)-İZMİR'in Ödemiş ilçesinde ilk kez düzenlenen Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı bugün ziyaretçilerine kapılarını açtı. 130 firmanın stant açtığı fuar 4 gün boyunca açık olacak.

  Ödemiş Ticaret Borsası önderliğinde EFR Fuarcılık’ın düzenlediği bu yıl 1’incisi gerçekleştirilen Tarım, Hayvancılık Makinaları, Teknolojileri ve Yem Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Traktör ve tarım makineleri, hasat ve paketleme araçları, akıllı tarım yazılımları, tohum, fide, fidan, sera, sulama, ilaçlama, bitki besleme ve gübreleme sistemleri, yem ve yem bileşenleri, canlı hayvan ekipmanları, veterinerlik hizmetleri, et ve süt endüstrisi, dron ve sensör teknolojilerini yerinde inceleme fırsatı sağlayan fuarı ziyaret etmek isteyen vatandaşlar 21 Nisan'a kadar saat 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Ödemiş Ticaret Borsası Çok Amaçlı Fuar ve Etkinlik Alan'ında düzenlenen fuarın açılışına, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Cihan Gültekin, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge, Ödemiş İlçe Tarım Müdürü Ömer Faruk Tutar, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Surav, Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Nallı, STK temsilcileri, sektör temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'BU FUAR ÖDEMİŞ'İN TARIMINA VE EMEĞİNE SAYGI DURUŞUDUR'

  Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aka, "Bugün burada Ödemiş'in ve bölgemizin tarım potansiyelini göstermek için düzenlediğimiz bu fuarın açılışını yapıyoruz. Bu fuar sadece bir ürün, bir hizmet tanıtımı değil aynı zamanda Ödemiş’in tarımına ve emeğine saygı duruşudur. Ödemiş tarımın kalbi olarak bilinen bir ilçemizdir. Bereketli toprakların çalışkan insanları ve köklü tarım geleneğiyle Ödemiş Türkiye’nin tarımına önemli katkılar sunmaktadır. Fuarımızda bu katkıyı en güzel şekilde göreceğinize inanıyorum. Fuarımızda bölgemizin tarımsal ürünlerinin yanı sıra tarımsal teknolojiler ve ekipmanları da sergilenecektir. Bu sayede çiftçilerimiz en son yenilikleri takip etme ve bilgilerini güncelleme imkanı bulacaklardır. Ayrıca fuarımız kapsamında düzenlenecek çeşitli paneller ve konferanslarda tarımsal kalkınma ve sürdürülebilir tarım gibi önemli konularda bilgi alışverişi yapılması sağlanacaktır. Ödemiş Ticaret Borsası olarak fuarımızın Ödemiş’in tarımına ve ekonomisine önemli katkılar sunacağına inanıyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'ÜRETEN ÇİFTÇİ MİLLETİN EFENDİSİ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR'

  Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan da Küçük Menderes havzasının tarım ve hayvancılık alanında en önemli merkezi olan Ödemiş'in

  böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirip, "Ödemiş yılda 3 ürün hasadı yapabilen verimli toprakları, süt hayvancılığı fidancılık ve süs bitkileri üretimiyle Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden biri. Toprağımızın ne kadar önemli ve kıymetli olduğunun farkındayız. Üreticiyi korumak ve geliştirmek, sahip çıkmak anlamında yerel yönetimler olarak üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapmaya hazırız. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1920'li yıllarda üstüne basarak vurgulamıştır. Köylü milletin efendisidir. Arşivlere bakıldığında metal tekerlekli gazyağıyla çalışan traktörlerin üstünde çiftlik çalışmalarında hep onun resmini görürüz. Çünkü o çiftçisini seven ve memleketin iyi bir seviyeye gelebilmesinin tarımla mümkün olacağını gören bir devlet adamıdır. Üreticimizin kaliteli ürün elde etmesi bu ürünün artırılmasına değer olması kısacası emeğinin karşılığını almasını hepimiz isteriz. Bunun için elbette çok çalışmak gerekir. Şunu da unutmamalıyız ki günümüz teknoloji çağı. Üretimimizin gelişen teknolojiyi de yakından takip etmesi gerekiyor. Bu anlamda düzenlenen bu fuarın bölgemiz üreticisine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Atatürk'ün izinde aydınlık ve gelişmiş bir ülke olmak için üreten çiftçi milletin efendisi olmaya devam edecektir" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'ANADOLU'NUN EN BEREKETLİ TOPRAKLARI ÜZERİNDE YAŞIYORUZ'

  Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, “Ödemişimiz barındırdığı potansiyel tarım ve hayvancılık alanında son 20 yıldaki dev yatırımları ve turizm alanındaki potansiyeliyle önemli ve değerli şehirlerinden biridir. İlçemizin ülkemiz ekonomisine yaptığı katkı ve ortaya çıkardığı katma değerler azımsanmayacak bir öneme sahiptir. İnanıyorum ki ilçemiz önümüzdeki yıllarda çalışkan ve üretken insanlarımızın, üreticilerimizin, çiftçilerimizin girişimcilerimizin katkılarıyla çok daha iyi yerlere gelecektir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Küçük Menderes havzasının sadece Türkiye'nin değil belki de dünyanın en önemli havzalarından biri olduğunu belirten Kaymakam Aksoy, "

  "Anadolu'nun en bereketli toprakları üzerinde yaşıyoruz. Hemen hemen 12 ay tarım ve hayvancılığın yapılabildiği her türlü üretimin gerçekleştirildiği bereketli bir yerdir. Süt ve süt ürünleri, süs bitkileri ve meyve fidanı yetiştiriciliği, patates, kestane, incir, zeytin, barbunya, kiraz, çilek ve daha sayamayacağımız niceleri ilçemizde yetiştirilmekte. Üretmek yetiştirmek konusunda üreticilerimizin gerçekten hiçbir problemi yok. Bu konuda başarılı faaliyetleri var. Ancak bazı zamanlarda ürettiğimizi satmak ve daha fazla katma değer oluşturmak konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bu organizasyonların sağladığı ekonomik canlılık, hareketlilik yanı sıra işletmelerimiz hem kendilerini hem ürünlerini potansiyel tüketicilerle buluşturmak konusunda sektörel gelişmeleri görerek kendi durumlarını gözden geçirmek konusunda katkı sağlamaktadır. Taş üstüne taş koyma amacı taşıyan her türlü çabanın yanında olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. İnanıyorum ki bizler bu havzada üretim yapanlar toprağımızı ve suyumuzu kullanma konusunda gerekli özeni ve hassasiyeti gösterdiğimiz takdirde bu ova ve bu yaylalar bizlerin torunlarına bakmaya, beslenmeye, doyurmaya devam edecektir" diye konuştu.

  Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ve protokol üyeleri, daha sonra fuar alanındaki stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow