Başkan Palancıoğlu, halıcı esnafıyla buluştu

Başkan Palancıoğlu, halıcı esnafıyla buluştu
Başkan Palancıoğlu, halıcı esnafıyla buluştu

KAYSERİ, (DHA) - MELİKGAZİ Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, halıcı esnafıyla bir araya gelerek Kayseri’nin 150 yıla dayanan halıcılık faaliyetleri ve yeni projeleriyle ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Kayseri'de halıcılık kültürünün 150 yıllık bir geçmişe dayandığını belirten Başkan Mustafa Palancıoğlu, "Kayseri'de Bünyan ve Yahyalı halısı 7 coğrafi işaretten 2'si halı olduğu için bizim için çok büyük değeri var. Halıcılık kültürü nesilden nesile geldiği için biz de bu kültürü elimizden geldiği kadarıyla bu kültürün yayılması için çalışmalar başlatacağız. Bugün halıcı esnafımızla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunduk. Belediye olarak bizden sonraki neslin öğrenmesi için halı üretim atölyeleri kurmak istiyoruz. Gençlerimiz ve bayanlarımız bu mesleği öğrenerek geleneksel üretime destek olmuş olacak. İş-Kur ile birlikte sosyal sorumluluk projesi kapsamında halı üretmeyi öğretebilir, istihdama da katkı sağlayabiliriz" dedi.

Başkan Palancıoğlu, Kayseri halıcılık tarihi, halı müzesi, açık artırma mezat salonu gibi birçok düşüncesinin olduğunu ve Kayserili halıcılar ile konuyu görüşüp projelerini hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS